Adam Żak SJ: nie znam intencji braci Sekielskich, ale ich filmy pokazują, że potrzebujemy nawrócenia

Adam Żak SJ: nie znam intencji braci Sekielskich, ale ich filmy pokazują, że potrzebujemy nawrócenia
(fot. youtube.com)
1 tydzień temu
misyjne.pl / jb

Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wskazał, skąd bierze się problem pedofilii w polskim Kościele oraz co należy z nim zrobić.

>> TUTAJ przeczytasz cały wywiad

Jak podkreśla Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, problem pedofilii w polskim Kościele to nie tylko problem "czarnych owiec", ale także ukrywania i złego reagowania na przypadki wykorzystania seksualnego.

"Są „czarne owce”, które z różnych powodów – najczęściej z powodu niedojrzałości psychoseksualnej – popełniają te czyny przestępcze, ale są też przełożeni, którzy swoimi rażącymi zaniedbaniami przyczynili się bardzo do cierpienia ofiar" - mówi. Zwraca uwagę na problem strukturalny, który domaga się poważnej refleksji nad jego przyczynami.

Wskazuje na podobne sytuacje w Stanach Zjednoczonych, gdzie w Kościele dochodziło do ukrywania sprawców. Zostali oni rozliczeni na bazie motu proprio Jana Pawła II z 2001 roku i na podstawie prawa państwa. Zaznacza, że terapia i superwizja sprawców skutecznie zapobiegła recydywie. Oprócz tego zastosowano wiele działań interwencyjnych i prewencyjnych, a także zatroszczono się należycie o pokrzywdzonych. Niestety, nie zadbano należycie o problemy strukturalne. 

"Ukrywanie sprawców, niewyjaśnianie spraw nadużyć seksualnych, to fałszywa troska o wizerunek Kościoła" - mówi.

Jezuita powołuje się na najnowszy esej Benedykta XVI "Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego", w którym jako powód rozprzestrzeniającej się pedofilii papież-emeryt podaje "brak Boga". Sam Adam Żak dodaje, że: "troska o wizerunek Kościoła stanęła na pierwszym miejscu przed obroną godności każdego człowieka (...) Kryzys związany z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich ujawnia w sposób dramatyczny, że troska o wizerunek prowadzi donikąd, że trzeba zatroszczyć się o wiarę Kościoła".

Duchowny przyznaje, że nie zna intencji braci Sekielskich przy tworzeniu kolejnych filmów, ale te filmy pokazują, że potrzebujemy nawrócenia wspólnotowego i indywidualnego. Mówi: "Jeśli one [filmy - przyp. red.] nie pomogą nam się otrząsnąć i wyciągnąć wniosków, to nie wiem, jakie jeszcze środki może zastosować Pan Bóg. Żaden Kościół lokalny nie ma obietnicy przetrwania. Kościół w Polsce też nie ma takiej gwarancji".

Dodaje: "Przypomnijmy sobie inne słowa Jezusa: Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?. To ostrzeżenie. Jeśli Kościół odchodzi od Ewangelii, czyli od źródła prawdy i źródła życia, to traci to życie".

Posłuchaj też debaty, w której wziął udział Adam Żak SJ:

* * *

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Adam Żak SJ: nie znam intencji braci Sekielskich, ale ich filmy pokazują, że potrzebujemy nawrócenia
Komentarze (2)
..
~. .
20 maja 2020, 15:40
Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? trzeba na to popatrzeć w ciągu kontinuum ... Jezus już raz trafił na wiarę ... która go pogrzebała ... można by powiedzieć pogrzebała go żywcem ... Jezus przedwieczny ... (Rdz 3,15) i paruzja potomstwa ... nieustająca prokreacja "...na wieki wieków amen" - prawda ? Łukasz pod wpływem Pawła z Trasu jest skażony kulturą wiary która dla Pawła jest punktem zaczepienia i trwania utknięcia uwięzienia usidlenia spętania opętania dla Jezusa wiara jest punktem zaczepienia i wyrwania ...zerwania pęta (śmierci) grzechu śmiertelnego w całokształcie nauczania (Piotra i) Pawła (zarazem) widać jak odbiega ono przeciwnym wektorem wzrostu od myśli przewodniej Ojca Jeuzsa widać jak z objawienia robiona jest tajemnica
KS
Konrad Schneider
22 maja 2020, 08:08
Sorry, ale popracuj wczesniej nad skladnia i potem pisz komentarze! Nie bierz tego osobiscie, prosze.

Skomentuj artykuł

Adam Żak SJ: nie znam intencji braci Sekielskich, ale ich filmy pokazują, że potrzebujemy nawrócenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.