Tomasz Terlikowski: jestem wściekły; w ten sposób krzywdzicie ofiary jeszcze raz

Tomasz Terlikowski: jestem wściekły; w ten sposób krzywdzicie ofiary jeszcze raz
Fot. Blogpressportal / YouTube
8 miesięcy temu
Tomasz Terlikowski / Facebook

"Jestem wściekły, bo w ten sposób plujecie w twarz ofiarom (...), dokładacie swoje kamienie do ukamienowania ich. A w ten sposób, warto to powiedzieć wprost, opluwacie w nich Chrystusa, plujecie na Jezusa i Jego krzyżujecie" - napisał na Facebooku publicysta.

Jestem wściekły. Tak jestem wściekły. Gdy po raz kolejny słyszę pytanie, czy ofiary same nie są sobie winne, bo przecież nie miały pasa cnoty, gdy słyszę rozważania, dlaczego tak długo zajęło im wyznanie, gdy ktoś mówi, że powinni milczeć i się modlić, albo gdy ktoś oskarża ich rodziców albo sugeruje demoniczne korzenie oskarżeń.

A jestem wściekły, bo wiem, jak misterne są sieci zarzucane przez manipulatorów, jakim autorytetem cieszy się kapłan w wielu środowiskach, jak celnie wybiera on ofiarę, która czasem szuka po prostu zwykłej ojcowskiej miłości, a czasem akceptacji, bo nigdy wcześniej jej nie zaznała. Wiem, ile lat zajmuje uporanie się z wyparciem, i jak głęboko destruuje to życie człowieka. Mam przed oczami ludzi, z którymi rozmawiałem, ich łzy, pamiętam ich wstyd, choć to nie oni są winni, gdy przypominam sobie, jak ich potraktowano w Kościele.

Jestem wściekły, bo w ten sposób plujecie w twarz ofiarom, krzywdzicie je jeszcze raz, dokładacie swoje kamienie do ukamienowania ich. A w ten sposób, warto to powiedzieć wprost, opluwacie w nich Chrystusa, plujecie na Jezusa i Jego krzyżujecie.

I wreszcie, czasem trzeba coś wykrzyczeć, zafałszowujecie w ten sposób oblicze Kościoła. Kościół jest mistycznym ciałem Jezusa, który został ukrzyżowany, także dla dobra instytucji religijnej i narodu. On jest z cierpiącymi, skrzywdzonymi, z ofiarami. On ma oblicze ofiar. I Kościół ma być właśnie taki. On jest wspólnotą zranionych, skrzywdzonych, miejscem, gdzie można doświadczyć miłosierdzia, przebaczenia, uzdrowienia, ale to musi oznaczać, że jest także miejscem, gdzie miłosierdzie wobec ofiar okazuje się przez sprawiedliwość dla sprawców. Tu mamy spotkać pełnego miłości Chrystusa, a nie broniących za wszelką cenę instytucji, z pasją atakujących ofiary, bo za późno zgłosiły, bo pewnie same chciały, faryzeuszy. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. NIC.

Jestem wściekły. Tak jestem wściekły. Gdy po raz kolejny słyszę pytanie, czy ofiary same nie są sobie winne, bo przecież...

Opublikowany przez Tomasza Terlikowskiego Wtorek, 19 maja 2020

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Tomasz Terlikowski: jestem wściekły; w ten sposób krzywdzicie ofiary jeszcze raz
Komentarze (4)
AW
~ania waliszko
20 maja 2020, 21:10
Dlaczego nie pozwala pan innym myśleć inaczej niż pan?
JJ
~Jan Jan
22 maja 2020, 11:35
@~ania waliszko a z czego to wynika?
TS
~Taki Sobie
20 maja 2020, 19:03
Z autorem różni mnie bardzo dużo, a to o czym napisał powyżej świadczy o tym że jest przyzwoitym odpowiedzialnym człowiekiem, potrzebny głos Panie Terlikowski, bardzo potrzebny.
KS
Konrad Schneider
20 maja 2020, 13:50
Potrzebowalem tego glosu! Bog zaplac! Bardzo mi sie podoba Pana temperament. Mowie serio, pana artykuly nie zostawiaja mnie obojetnym!

Skomentuj artykuł

Tomasz Terlikowski: jestem wściekły; w ten sposób krzywdzicie ofiary jeszcze raz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.