„America”: 87-letni papież z umysłem 60-latka nie zwalnia tempa

„America”: 87-letni papież z umysłem 60-latka nie zwalnia tempa
Papież Franciszek (Fot. Grzegorza Gałązka)
KAI/dm

Franciszek, który 17 grudnia skończy 87 lat, jest jednym z najstarszych papieży w historii, jednak nie ma zamiaru zwalniać tempa - zauważa Gerard O’Connell na łamach jezuickiego magazynu „America”.

„Jest zdrowy jak na swój wiek. Chirurg, który operował go kilka miesięcy temu, aby wyleczyć przepuklinę brzuszną, powiedział, że jego serce, płuca, nerki i inne ważne narządy są w dobrej kondycji, a zdolności umysłowe na poziomie 60-latka. Jego głównym problemem są kłopoty z poruszaniem się, spowodowane przez prawe kolano, ale dzięki terapii i utracie wagi, poprawiło się to w ostatnich miesiącach” - pisze O’Connell.

„Wydaje się, że Franciszek jest zdeterminowany, by kontynuować pracę na najwyższych obrotach na tym ostatnim odcinku swojej posługi” - dodaje amerykański dziennikarz, wskazując, że papież ma nadzieję nie tylko doprowadzić do końca dwie sesje Synodu Biskupów na temat synodalności, ale również otworzyć Rok Jubileuszowy 2025.

W międzyczasie jednak w kalendarzu Franciszka jest wiele ważnych wydarzeń od września do końca grudnia br.

Pierwszym jest nominacja 21 nowych kardynałów, w tym 18 elektorów, którzy mają prawo udziału w konklawe wybierającym jego następcę. Od 30 września niemal 73 proc. elektorów będzie pochodziło z nominacji Franciszka, „zwiększając prawdopodobieństwo, że następnym papieżem będzie człowiek, który podziela jego wizję Kościoła synodalnego”.

Od 4 do 29 października trwać będzie pierwsza część zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności, w czasie której papież jest obecny na sesjach plenarnych, a także rozmawia indywidualnie z jej uczestnikami. Zdaniem O’Connella „ten synod może być najbardziej przemieniającym wydarzeniem w Kościele katolickim od Soboru Watykańskiego II”. Stanowi „kluczowe wydarzenie reformy zamierzonej przez papieża Franciszka”, a jego korzenie można znaleźć w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” - programowym dokumencie tego pontyfikatu.

Według amerykańskiego dziennikarza, papież „niewątpliwie poświęci dużo myśli i modlitwy nominacjom, których dokona tej jesieni w Kurii Rzymskiej, nuncjaturach (watykańskich misjach dyplomatycznych) i diecezjach na całym świecie”. Spodziewana jest wymiana niektórych wyższych urzędników kurialnych, w tym tych, którzy osiągnęli wiek emerytalny, wynoszący 75 lat. Nieobsadzonych jest też co najmniej 13 nuncjatur. Ponadto można spodziewać się również nominacji w nuncjaturach w USA i Włoszech, aby zastąpić tamtejszych ponad 75-letnich nuncjuszy, którzy 30 września zostaną kardynałami.

Papież Franciszek „z pewnością będzie zwracał uwagę na «proces stulecia», w którym watykański prokurator żąda kary więzienia dla kard. Angelo Becciu, byłego szefa administracji Benedykta XVI i Franciszka, i 9 innych osób, oskarżonych o przestępstwa finansowe związane z nabyciem z watykańskich funduszy nieruchomości w Londynie w 2012 roku”. Trzej świeccy sędziowie mają wydać wyrok w tej sprawie „przed Bożym Narodzeniem”.

O’Connell wspomina też o 43. papieskiej podróży zagranicznej, tym razem do Mongolii, i o planach wyjazdu do Kosowa, choć „nie jest jasne, czy dojdzie do tego w tym roku”.

„Wreszcie, Franciszek będzie nadal poświęcał czas i uwagę na poszukiwanie sposobów zakończenia wojny na Ukrainie i zapewnienia sprawiedliwego pokoju dla tego umęczonego narodu” - kończy swą analizę amerykański dziennikarz.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

„America”: 87-letni papież z umysłem 60-latka nie zwalnia tempa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.