Amerykańska archidiecezja reaguje na informacje o korzystanie przez księży z niewłaściwych aplikacji

Amerykańska archidiecezja reaguje na informacje o korzystanie przez księży z niewłaściwych aplikacji
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Archidiecezja Newark w stanie New Jersey, którą niegdyś kierował oskarżony o pedofilię i przeniesiony do stanu świeckiego b. kardynał Theodore McCarrick, jako pierwsza w Stanach Zjednoczonych postanowiła zareagować na doniesienia o używaniu przez niektórych duchownych aplikacji Grindr. Umożliwia ona organizowanie spotkań osób o tej samej płci.

Kolejne wiadomości na ten temat przekazało niedawno czasopismo „The Pillar”. 20 lipca br. po ukazaniu się pierwszych takich informacji ustąpił z urzędu prałat Jeffrey Burrill, sekretarz generalny episkopatu USA.

Dziennik „New York Times” (NYT) zamieścił 20 sierpnia oświadczenia w tej sprawie, wydane przez arcybiskupa Newarku kard. Josepha W. Tobina i rzeczniczkę archidiecezji Marię Margiotta. Odnosząc się do materiału z „The Pillar” hierarcha przypomniał, że „jeśli ktoś składa przyrzeczenie celibatu albo ślub czystości, a ma tego rodzaju aplikacje w swoim telefonie komórkowym, to powstaje problem…. Ale uważam też, że problematyczna jest etyka zbierania danych nt. ludzi, których posądza się o łamanie swoich ślubów”.

Z kolei M. Margiotta zapewniła, że „urzędnicy kościelni analizują te wiadomości [podane przez „The Pillar”]”. Podkreśliła, że „nie do przyjęcia jest, aby ktokolwiek z duchownych używał jakichkolwiek aplikacji, mediów społecznościowych czy też stron internetowych, sprzecznych z nauczaniem Kościoła i złożonymi przez siebie ślubami”. Zapowiedziała ponadto, że władze archidiecezji będą „bronić wiernych” a jeśli „dowiemy się o niemoralnym zachowaniu czy przestępstwach, będziemy działać natychmiast”.

Redaktorami czasopisma „The Pillar są dwaj kanoniści J. D. Flynn i Ed Condon, którzy wcześniej pracowali w uchodzącej za konserwatywną katolickiej agencji prasowej Catholic News Agency. W swoim podkaście – obaj autorzy nie zgodzili się na wywiad dla NYT – napisali, że pragną „wskazać na wykroczenia w Kościele: niemoralność i niedozwolone zachowania duchownych, których obowiązuje ślub celibatu, ale także w szerszym wymiarze na «tolerancję» ze strony zwierzchników kościelnych wobec takich grzechów seksualnych”.

Na razie pismo nie ujawnia nazwisk innych duchownych, mających związek z tym problemem. Są podstawy, by sądzić, że jest to poważna sprawa, gdyż – jak oznajmił Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej – 17 czerwca br. przedstawiciele „The Pillar” spotkali się z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

Pisząc o samej aplikacji Grindr dziennik nowojorski zauważył, że „przekazuje ona dane, dotyczące m.in. konkretnych miejsc (spotkań klientów) firmom reklamowym, które następnie dzielą się nimi z ok. setką innych”. W styczniu br. Grindr został za to pozwany przez Norweski Urząd ds. Ochrony Danych i ukarany grzywną w wysokości 11,7 mln dolarów.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Amerykańska archidiecezja reaguje na informacje o korzystanie przez księży z niewłaściwych aplikacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.