Andrea Riccardi o kluczu do pontyfikatu Franciszka

Andrea Riccardi o kluczu do pontyfikatu Franciszka
(fot. santegidio / youtube.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie / KAI / pk

Kluczem do zrozumienia aktualnego pontyfikatu jest zmiana stosunku Kościoła wobec świata, z pozycji obronnych do sympatii. I to właśnie ujmuje ludzi, również niewierzących - uważa Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty Sant'Egidio i były minister ds. współpracy międzynarodowej.

Jego zdaniem na początku tej dekady Kościół przeżywał poważny kryzys. Kiedy Benedykt XVI ustępował z urzędu, wydawało się, że nie da się kierować Kościołem. A potem przyszła niespodzianka Franciszka - wspomina Riccardi.

Jego zdaniem nowy Papież odrzucił wizję Kościoła jako zwartej i walczącej mniejszości, a wskrzesił ideę "Kościoła ludu". - Sugeruje, jak być katolikiem w obliczu globalizacji, migracji, odmiennej koncepcji rodziny, współistnienia między różnymi religiami. Jest to na tyle niewygodne, że budzi różne formy sprzeciwu, wzmocnionego dodatkowo typową dla Kościoła biernością - uważa włoski polityk. Jego zdaniem żaden z papieży nie był tak otwarcie kontestowany jak Franciszek. Nie rozumie, jak można być tradycjonalistą, a przy tym sprzeciwiać się Papieżowi.

Zapytany, na osiągnięciu jakiego niezrealizowanego jeszcze dotąd celu najbardziej zależy Franciszkowi, Riccardi odpowiedział: "Aby ubodzy znaleźli się jeszcze bardziej w centrum Kościoła, co pomogłoby również poprawić atmosferę w Kurii Rzymskiej".

DEON.PL POLECA

Andrea Riccardi uważa, że Franciszek ma wysokie mniemanie o Europie. Włoski historyk Andrea Riccardi pisze otym we wstępie do pracy zatytułowanej "Sognare l'Europa" (Marząc o Europie). Zebrane są w niej trzy ważne wystąpienia Franciszka na temat naszego kontynentu - przemówienia wygłoszone w Parlamencie Europejskim i Radzie Europy, które odwiedził w Strasburgu w listopadzie 2014 roku oraz podczas wręczenia papieżowi nagrody Karola Wielkiego w Watykanie w maju ubiegłego roku.

We wszystkich tych tekstach, stwierdza Riccardi, stawia on różne pytania Staremu Kontynentowi, które ujawniają wielki szacunek, jaki ma dla europejskiej cywilizacji. "Papież nie kryje obawy, że nie stoi on już na wysokości własnej historii", zauważa włoski historyk. Franciszek podkreśla zarówno powołanie i możliwości Europy, jak jej potrzebę w świecie, dlatego proponuje program "nowego europejskiego humanizmu", pisze Riccardi.

Zbiór papieskich przemówień na temat Europy, ukazuje się z okazji zbliżającej się 60. rocznicy Traktatów Rzymskich, które można uznać za akt urodzenia Unii Europejskiej. Papież przyjmie w Watykanie przywódców europejskich, którzy na tę rocznicę przybędą w przyszłym tygodniu do włoskiej stolicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Andrea Riccardi o kluczu do pontyfikatu Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.