Angola: młodzież w sercu Kościoła

Radio Watykańskie

Kościół w Angoli podjął refleksję nad aktualnymi problemami dotykającymi tamtejszą młodzież. Poświęcone jest temu trwające w Luandzie spotkanie młodzieży katolickiej zorganizowane przez komisję ds. młodzieży miejscowego episkopatu.

Dyskutowane są takie kwestie, jak dostęp do edukacji, szanse na znalezienie pracy, a co za tym idzie poprawa warunków życia, oraz problem powstrzymania pandemii AIDS. Ta ostania kwestia stanowi główny punkt prowadzonych w poszczególnych diecezjach Angoli programów duszpasterskich. Jak podkreśla kierująca w Angoli jednym z projektów walki z AIDS, s. Marta Sojka SSpS, Kościół pomaga zarówno chorym, którzy często odrzuceni są przez środowisko ze względu na AIDS, jak i ich rodzinom.

Istnieje wiele grup wzajemnej pomocy przy parafiach, gdzie dotknięci przez HIV/AIDS mogą otrzymać pomoc medyczną i prawną. Ponadto stowarzyszenia apostolskie i ośrodki zdrowia należące do Kościoła prowadzą aktywną walkę z AIDS poprzez edukację, leczenie, a także pomoc materialną i duchową udzielaną zarażonym HIV, chorym na AIDS i ich rodzinom. Mimo różnych programów uświadamiających nadawanych przez państwowe radio, diagnozowanie choroby jest jednak wciąż trudne z powodu szerzących się w Angoli różnych wierzeń i czarów. Często ludzie dają się też oszukać członkom sekt, którzy twierdzą, że uleczyli ich z AIDS, chorzy oddają im ostatni grosz i przestają brać ratujące życie lekarstwa. W kierowanym przez werbistów Ośrodku Zdrowia Świętego Łukasza w Kifangondo od 5 lat prowadzony jest program walki z AIDS. W jego ramach 7 tys. osób przeszło badania na wykrycie wirusa HIV. 6 proc. z nich okazało się zarażonych. 65 proc. pacjentów ośrodka to młode kobiety i matki. Leki antyretrowirusowe zapewnia w Angoli państwo.

Spotkanie w Angoli odbywa się pod hasłem „My wierzymy w młodzież”. Wiele uwagi poświęca się edukacji, ponieważ w tym kraju jest ona wciąż dobrem deficytowym, a dzieci i młodzież, szczególnie z małych wiosek, wciąż nie mają możliwości ukończenia jakiejkolwiek szkoły. Spotkanie poświęcone przyszłości angolskiej młodzieży zakończy się 6 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Angola: młodzież w sercu Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.