Apel episkopatu do polityków w obronie rodziny

Apel episkopatu do polityków w obronie rodziny
(fot. flickr.com)
8 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie M. Raczkiewicz CSsR / Radio Watykańskie / slo

Dobiegła końca pielgrzymka episkopatu Hiszpanii do grobu św. Jana z Avili. Jubileuszową, setną sesję plenarną zakończyła Msza dziękczynna za ogłoszenie Apostoła Andaluzji Doktorem Kościoła. Podsumowując obrady biskupi wydali komunikat, w którym krytykują przepisy prawne uderzające w małżeństwo i rodzinę.

Biskupi oświadczają, że "obecne ustawodawstwo hiszpańskie dotyczące małżeństwa jest głęboko niesprawiedliwe" i potrzebna jest "niezwłoczna reforma". Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 6 listopada, przyjmujące tzw. małżeństwa homoseksualne za zgodne z konstytucją, "nie uznaje instytucji małżeństwa w jego specyfice". Ustawy, które "nie uznają ani nie chronią tak podstawowych praw są niesprawiedliwe". Biskupi apelują do polityków o odpowiedzialność i postępowanie zgodnie z sumieniem w tak ważnej sprawie, nie kierując się interesami partyjnymi. Nikomu, a już szczególnie katolikom, nie wolno głosować za ustawami, które "ranią tak ciężko podstawowe struktury społeczeństwa". Bez rodziny, bez ochrony małżeństwa i troski o przyrost naturalny "nie będzie trwałego wyjścia z kryzysu".

Biskupi zapewniają o jedności z rodzinami, które najbardziej doświadczają skutków kryzysu: "Jesteśmy blisko nich, dzieląc się naszymi dobrami, naszym uczuciem i naszą modlitwą". Jednocześnie zapewniają raz jeszcze o pomocy dla najbardziej potrzebujących organizowanej w diecezjach. Caritas parafialna jest dla wielu rodzin jedynym ratunkiem. Episkopat przeznaczył na Caritas 6 mln euro.

Na zakończenie obrad biskupi udali się w pielgrzymce do grobu św. Jana z Avili, który znajduje się w miejscowości Montilla k. Kordoby. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela. Koncelebrował m. in. kard. Antonio Cañízares, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przewodniczący episkopatu podkreślił znaczenie Apostoła Andaluzji dla Kościoła w Hiszpanii i jego rolę w formowaniu duchowieństwa, którego stał się patronem. Jan z Avili, "miłujący Boga tylko z powodu Niego samego", jest doskonałym wzorem na Rok Wiary - uważa kard. Rouco.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel episkopatu do polityków w obronie rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.