Rekolekcje, Rada Stała i zebranie Episkopatu

Rekolekcje, Rada Stała i zebranie Episkopatu
(fot. ksiezowka.zakopane.pl)
KAI / slo

Dziś wieczorem w Zakopanem rozpoczną się rekolekcje polskich biskupów. Poprowadzi je ks. Tadeusz Huk, wieloletni ojciec duchowy warszawskiego seminarium. Rekolekcje trwać będą do 29 listopada. Poprzedzi je spotkanie Rady Stałej KEP oraz krótkie zebranie plenarne. Biskupi zgromadzą się w centrum formacyjno-szkoleniowym Księżówka.

Rada Stała - która spotka się w poniedziałek po południu - zajmie się przygotowaniem tematyki zebrań plenarnych Episkopatu w 2013 r. Omówi też m.in. kierunki badań polskiej religijności, prowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, podsumuje aktualną działalność agend medialnych należących do Konferencji Episkopatu (Biuro Prasowe, KAI i Opoka), zapozna się z sytuacją domów polskich w Rzymie: Kolegium i Instytutu oraz seminarium polskiego w Paryżu.

Po zakończeniu obrad Rady Stałej, na terenie zakopiańskiej Księżówki odbędzie się również 360. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu. Oprócz aktualnych wyborów do gremiów statutowych KEP, Pasterze Kościoła w Polsce rozmawiać będą o wprowadzeniu nowego święta Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Tego dnia wieczorem znany duszpasterz ks. Tadeusz Huk rozpocznie rekolekcje dla biskupów, które przebiegać będą pod hasłem: "Będziecie moimi świadkami". Złoży się na nie osiem konferencji, wspólne odmawianie brewiarza, udział we Mszy św., adoracja Najświętszego Sakramentu oraz apel Maryjny na koniec dnia.

- Temat rekolekcji wyznaczył Ojciec Święty, który w październiku ogłosił Rok Wiary. Dlatego to najlepszy czas, by podjąć refleksję nad naszą wiarą - mówi KAI ks. Tadeusz Huk. Informuje, że wiodące hasło rekolekcji brzmi: "Będziecie Mi świadkami".

DEON.PL POLECA

- W centrum naszych rekolekcyjnych rozważań będzie zaś Słowo Boże, które każdy uczestnik powinien przyjąć do serca i rozważać je. To Słowo jest jak lustro, w którym możemy zobaczyć prawdę o sobie - mówi rekolekcjonista.

- List do Hebrajczyków mówi, że Słowo Boże jest jak miecz obosieczny, wydobywa na jaw zamysły naszych serc. Ono będzie odkrywać prawdę o nas samych, a jednocześnie będzie nam pomagało spojrzeniem bardziej pogłębionym oceniać rzeczywistość, w której żyjemy - dodaje.

Jeśli chodzi o inne szczegóły rekolekcji poza konferencjami ks. Huka, to 26 listopada Apel Maryjny poprowadzi administrator diecezji pelplińskiej bp Wiesław Śmigiel. Następnego dnia Mszy św. będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a Apel Maryjny na zakończenie dnia poprowadzi biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński. W środę 28 listopada Mszy św. w Księżówce będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Rekolekcje biskupów zakończą się 29 listopada Mszą św., odprawioną pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika.

W środę wieczorem 28 listopada Księża Biskupi odwiedzą również sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu. W sanktuarium tym trwa rok jubileuszowy z okazji 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.

W czasie wizyty u Gaździny Podhala biskupi będą modlić się m. in. o kanonizację bł. Jana Pawła II. Planowany jest także różaniec w intencji Kościoła i Ojczyzny oraz Apel Maryjny o godz. 21.

Nawiedzenie sanktuarium w Ludźmierzu przez polski episkopat będzie transmitować na żywo TV Trwam i Radio Maryja a bieżące informacje agencyjne zapewni KAI. Będzie również transmisja przez telewizją internetową www.tvpodhale.info.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rekolekcje, Rada Stała i zebranie Episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.