Apel o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu

Apel o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu
(fot. Mindaugas Danys / CC BY 2.0 / flickr.com)
5 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

O podjęcie na tegorocznym szczycie COP21 w Paryżu konkretnych kroków na rzecz przeciwdziałania skutkom globalnych zmian klimatu zaapelowali biskupi Antyli. Specjalny dokument wystosowali hierarchowie z 20 przeważnie wyspiarskich krajów Karaibów w związku z ukazaniem się najnowszej encykliki Franciszka poświęconej kwestii ekologicznej.

W oświadczeniu zwraca się uwagę, że zmiany klimatyczne w znacznej mierze są spowodowane nieodpowiedzialnym działaniem człowieka. Ich skutki natomiast uderzają przede wszystkim w małe i nieuprzemysłowione państwa wyspiarskie. Np. Karaiby w ostatnich latach wielokrotnie padały ofiarą niszczących huraganów i susz, a podnoszenie się poziomu morza zagraża niżej położonym terenom nadbrzeżnym.

Biskupi Antyli zaznaczają, że kwestii klimatycznej nie można rozpatrywać bez odniesienia moralnego i duchowego. Podejmowane środki zapobiegawcze nie mogą się zatem sprowadzać do wymiaru technicznego i gospodarczego, ale powinny brać pod uwagę sprawiedliwość społeczną i odpowiedzialność za dobro wspólne ludzkości. Stąd decyzje podjęte jesienią na paryskim szczycie powinny być możliwie najbardziej konkretne i prawnie wiążące dla państw biorących udział w tej konferencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Apel o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.