Apel papieża o harmonię między rodziną a pracą
W obecnym okresie kryzysu gospodarczego i społecznego niezbędna jest "nowa harmonijna synteza między rodziną a pracą" - powiedział Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników spotkania Fundacji "Centesimus Annus pro Pontifice". Przyjął ich na audiencji 15 października w Watykanie.
"Wzorzec rodziny, wypływający z logiki miłości i daru, winien nabrać wymiaru powszechnego" - uważa papież. Przypomniał, że to w rodzinie uczymy się, "jak prawidłowa postawa życiowa w środowisku społecznym, a także w świecie pracy, gospodarki, przedsiębiorczości, winna być prowadzona przez caritas - miłość".
W tym kontekście Ojciec Święty wskazał na nowy sposób postrzegania sprawiedliwości społecznej. Nie może się ona wyczerpywać do "dawania, aby mieć" czy też do "dawania z obowiązku", ale "aby była to prawdziwa sprawiedliwość, konieczne jest łączenie bezinteresowności i solidarności".
Nawiązując do obecnej trudnej sytuacji gospodarczej, papież zaznaczył, że "nie jest zadaniem Kościoła określanie dróg wychodzenia naprzeciw trwającemu kryzysowi". "Chrześcijanie mają jednak obowiązek ujawniania zła, świadczenia i potwierdzania swoim życiem wartości, na których opiera się godność osoby oraz wspierania tych form solidarności, które sprzyjają dobru wspólnemu, aby ludzkość stawała się coraz bardziej rodziną Bożą" - podkreślił Benedykt XVI.
Fundację "Centesimus Annus - Pro Pontifice" powołał do życia 5 czerwca 1993 Jan Paweł II w celu współpracy przy badaniu i szerzeniu chrześcijańskiej nauki społecznej tak, jak przedstawia ją encyklika tegoż papieża "Centesimus annus" z 1 maja 1991. W szczególności Fundacja szerzy wśród przedsiębiorców wysokiej klasy i osób zaangażowanych w różne działania w społeczeństwie znajomość katolickiej nauki społecznej i informacje o działalności Stolicy Apostolskiej, popiera inicjatywy na rzecz rozwijania obecności i dzieł Kościoła w różnych warstwach społecznych oraz propaguje gromadzenie środków na wspieranie działalności Stolicy Świętej.
Przewodniczącym tej organizacji, mającej siedzibę w Watykanie, jest dr Domingo Sugranyes Bickel a sekretarzem generalnym - dr Massimo Gattamelata.
Skomentuj artykuł