Apel pokoju z Monachium 2011

Apel pokoju z Monachium 2011
„Siła, jaką pokazało spotkanie w Monachium, będzie w stanie ugasić ogień wojny“ (fot. merlune / flickr.com)
KAI / slo

Wspólnym apelem o pokój zakończyło się 13 września wieczorem trzydniowe spotkanie z cyklu "Ludzie i religie", zorganizowane w tym roku w Monachium przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. Ogłoszony na Placu Maryi "Apel pokoju z Monachium 2011", podpisany przez 200 przedstawicieli religii z całego świata, określa dialog jako "broń inteligentną i pokojową na tych, którzy chcą siać nienawiść i podziały w świecie nie wahając się użyć do tego religii".

Globalizacja stwarza szanse, ale jednocześnie potrzebuje duszy, stwierdza dokument i zwraca uwagę, że "egoizm prowadzi do cywilizacji śmierci, powoduje też śmierć wielu ludzi". Należy wiec na nowo uczyć się żyć nie przeciwko sobie, ale dla siebie nawzajem.

Wśród zaproszonych gości było ok. 400 czołowych przedstawicieli świata religii i polityki z ponad 50 krajów, w tym prezydent Niemiec Christian Wulff i kanclerz Angela Merkel. Watykan reprezentowali przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Roger Etchegaray, a gospodarzem spotkania był metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx. Z Polski przybył m.in. biskup tarnowski Wiktor Skworc. Referaty na 40 forach dyskusyjnych głosili także prawosławni metropolici Filaret i Atanazy oraz liczni przedstawiciele judaizmu, islamu, buddyzmu i hinduizmu.

Przed rozpoczęciem obrad Benedykt XVI przyjął 9 września w Castel Gandolfo głównych organizatorów spotkania: założyciela rzymskiej Wspólnoty św. Idziego prof. Andreę Riccardiego, jej obecnego zwierzchnika prof. Marco Impagliazzo i ordynariusza diecezji Terni-Narni-Amelia we Włoszech bp. Vincenzo Paglię, który przez wiele lat był asystentem kościelnym wspólnoty.

Podobny Międzynarodowy Kongres dla Pokoju w ramach spotkań "Ludzie i Religie" odbył się w ub.r. w Barcelonie, a przed dwoma laty, od 6 do 9 września 2009 r. jego uczestników gościł Kraków. Pierwsze takie spotkanie Wspólnota św. Idziego przeprowadziła w Rzymie, niemal dokładnie w rok po pamiętnym międzyreligijnym dniu modlitw o pokój, zwołanym przez Jana Pawła II w Asyżu 26 października 1986. Wspólnota podjęła tę inicjatywę i odtąd co roku organizuje takie spotkania w różnych miastach i krajach wraz z miejscowym Kościołem i władzami. Pierwsze z nich, poza Rzymem i Włochami, odbyło się na przełomie sierpnia i września 1989 w Warszawie w związku z 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel pokoju z Monachium 2011
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.