Arcybiskup, który krytykował papieża, skazany na zapłatę dużej sumy pieniędzy. Jest wyrok sądu

Arcybiskup, który krytykował papieża, skazany na zapłatę dużej sumy pieniędzy. Jest wyrok sądu
(fot. YouTube.com)
Vatican Insider / ml

Według wyroku sądu w Mediolanie, arcybiskup znany z oskarżeń pod adresem papieża Franciszka, będzie musiał zwrócić kwotę 1,8 mln euro.

Carlo Maria Viganò, arcybiskup, były nuncjusz apostolski w USA, który pod koniec sierpnia był głównym oskarżycielem papieża Franciszka w mediach i autorem broszury z prośbą o jego rezygnację, przegrał pozew cywilny, który toczył przeciwko swojemu bratu. W sprawie chodziło o zarządzenie majątkiem rodziny. Wyrok Sądu Cywilnego w Mediolanie skazał arcybiskupa na zapłacenie swojemu bratu kwoty 1,8 mln euro wraz z odsetkami i kosztami prowadzenia sprawy.

Hierarcha i jego brat Don Lorenzo, naukowiec zajmujący się badaniami nad starożytną Mezopotamią, posiadali znaczące rodzinne aktywa. Obejmowały one nieruchomości o szacunkowej wartości koło 20 milionów euro oraz znaczącą ilość gotówki w kwocie przekraczającej sześć milionów euro. Majątkiem od początku zarządzał arcybiskup, który przez wiele lat zajmował wysokie stanowiska w Watykanie.

Abp Viganò oskarża papieża o tuszowanie skandalu. Dlaczego Franciszek nie zamierza komentować jego tez? >>

DEON.PL POLECA

Były nuncjusz zgodnie z wyrokiem "otrzymywał dochody z tytułu nieruchomości o łącznej kwocie netto 3649866,25 euro". Teraz połowę tej kwoty będzie musiał zwrócić swojemu bratu. Kapłan został pozwany przez arcybiskupa w przeddzień afery Vatileaks, kiedy hierarcha próbował zostać w Watykanie i nie obejmować funkcji nuncjusza apostolskiego w USA zasłaniając się koniecznością opieki nad chorym bratem.

Prawdą jest, że Don Lorenzo, mieszkający w Chicago, został porażony przez udar mózgu, który zmusił go do korzystania na co dzień z wózka inwalidzkiego. Sąd ustalił jednak, że nie jest prawdą, aby misja jego brata do USA uniemożliwiałaby mu w jakikolwiek sposób opiekę nad chorym. Więcej, byłaby ona wtedy o wiele łatwiejsza.

Klerykalna akcja "Viganò" >>

Okazało się wówczas, że między dwojgiem braci istnieje silny spór co do zarządzania i podziału majątku rodziny. Don Lorenzo pozwał arcybiskupa Viganò po raz pierwszy w 2010 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup, który krytykował papieża, skazany na zapłatę dużej sumy pieniędzy. Jest wyrok sądu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.