Kardynał Maradiaga odcina się od listu abp. Viganò. "To uderzenie w Ojca Świętego"

Kardynał Maradiaga odcina się od listu abp. Viganò. "To uderzenie w Ojca Świętego"
(fot. vida misionera / youtube)
2 lata temu
KAI / pch

"Celem wszystkich tych stwierdzeń, obciążonych jadem i oszczerstwami, jest uderzenie w Ojca Świętego" - powiedział kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga.

W ten sposób skomentował on w rozmowie z hiszpańskim portalem Religión Digital niedawny list byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych abp. Viganò. Oskarżał w nim tamtejszą hierarchię katolicką i osobiście Franciszka o ukrywanie sprawy byłego już kardynała Theodore’a McCarricka, któremu zarzucano wykorzystywanie seksualne kleryków i młodych księży.

Arcybiskup stolicy Hondurasu - Tegucigalpy, należący do najbliższych współpracowników papieża, wyznał, że przywykł już do tego rodzaju "policzków", z których najnowszy wymierzył abp Viganò, zarzucając mu, jakoby również on chronił McCarricka. W tym kontekście purpurat wyraził przekonanie, że abp Viganò, którego znał dotychczas i ten, który napisał swój list, to dwie różne osoby.

Czytaj też: Abp Viganò oskarża papieża o tuszowanie skandalu. Dlaczego Franciszek nie zamierza komentować jego tez? >>

 

Pytany o rolę papieża w tym skandalu, kard. Maradiaga odparł, że nie wie, co robił Ojciec Święty i dodał, że sprawa ta nie zaprząta jego umysłu i nie należy do jego kompetencji. "Uważam, że papież jest człowiekiem Bożym, który zawsze działa z wiarą i mądrością" - podkreślił rozmówca portalu.

Komentując dokument byłego nuncjusza i reakcje na niego ze strony skrajnej prawicy amerykańskiej, dodał, że chce ona zaszkodzić nauczaniu papieskiemu. Przyznał, że "napięcia są nieuniknione, zważywszy na różnorodność osób, ale szukanie prawdy i umiłowanie jedności Kościoła jest obowiązkiem wszystkich, zwłaszcza wtedy, gdy działa się w duchu wiary". Podkreślił, że osobę papieża można przyjąć lub odrzucić, ale nie ze świeckiego punktu widzenia sympatii bądź antypatii, lecz w perspektywie wiary. "Jeśli brak wiary, brakuje tego, co fundamentalne" - dodał kardynał.

Zaznaczył, że nie wie, kto lub co może stać za autorem tego pamfletu, ale - jak u każdego sługi Chrystusa i Kościoła - powinny za nim stać umiłowanie Ewangelii i prawdy oraz Duch Święty.

Purpurat z Hondurasu zapewnił, że ogromnie zaskoczył go zarzut, jakoby chronił on byłego arcybiskupa Waszyngtonu i zauważył, że "najlepszą odpowiedzią są fakty, toteż nie troszczę się o obronę w obliczu tego, co powiedział arcybiskup Viganò".

Maradiaga zapytany o kwestię lobby gejowskiego w Watykanie, o którym wspomina były nuncjusz, mówi, że jest wyolbrzymiona. "Jest to coś, co istnieje bardziej na stronach czasopism niż w rzeczywistości" - oświadczył kardynał. Za oczywisty uznał fakt, że "celem wszystkich tych stwierdzeń, obciążonych jadem i oszczerstwami, jest uderzenie w Ojca Świętego" i powtórzył, że "jeśli nie ma wiary, to aktorzy tego cyrku medialnego nie wyrzekną się swych knowań".

Czytaj też: Biskup zmuszony do rezygnacji po skandalu. 48 kleryków napisało list o homoseksualnej grupie w seminarium >>

Rozmówca portalu przypomniał ponadto, że wszystkie konferencje biskupie na świecie mają "jasno określone bezwzględne i twarde zasady przyjmowania kandydatów do kapłaństwa, będących homoseksualistami, a przy tym dojrzałymi pod względem psychologicznym i płciowym". Jest to zawarte m.in. w Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis, które reguluje działalność i programów seminariów duchownych i to obowiązuje - podkreślił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kardynał Maradiaga odcina się od listu abp. Viganò. "To uderzenie w Ojca Świętego"
Komentarze (6)
GQ
Grzegorz Q
14 września 2018, 10:35
Esencją Maradiagi mogą być te słowa "... po porażce małżeństwa możemy zadać sobie pytanie, czy małżonkowie naprawdę zjednoczyli się w Bogu. Mamy duże pole do dalszych refleksji". Czyli każde nieudane małżeństwo uznajemy automatycznie za nieważne i wprowadzamy rozwody bez naruszania nierozerwalności małżeństwa. To jest to słynne rozdzielenie doktryny od praktyki.
Baruch Marzel
Baruch Marzel
14 września 2018, 10:06
"... jadem i oszczerstwami..." - właśnie to jest klerykalizm w czystej postaci. Nie odnosić się do zarzutów Vigano tylko od razu zmieszać go z błotem! Żałosne !  
JW
jacek wygoda
14 września 2018, 10:02
Diabeł Oscar ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni
CC
Czesław Czap
14 września 2018, 08:04
Maradiaga, człowieku, wstydu nie masz! Najbliższy współpracownik Bergoglia (K9) i jeden z największych aferzystów finansowych Kościoła broni największe szambo, jakie wybiło od setek lat. Mam was dosyć świątobliwi panowie.
PP
paton paton
13 września 2018, 22:53
Lawendowa mafia ma się dobrze. To nie tylko Theodore McCarrick, Rembert Weakland czy Juliusz Paetz ale też ci wszyscy którzy ich chronią.
13 września 2018, 18:08
Katolików nie interesuje, co ma na ten temat do powiedzenia skompromitowany hierarcha, ale czy abp Vigano napisał prawdę. Tego chcemy się dowiedzieć i tego się dowiemy. "Komentując dokument byłego nuncjusza i reakcje na niego ze strony skrajnej prawicy amerykańskiej". Nie ma w Kościele czegoś takiego jak prawica, czy lewica. Jest katolicka prawowierność i heterodoksja. Ludzie, którzy piszą takie rzeczy uprawiają politykę i nie mają nic wspólnego z wiarą Kościoła. Przy okazji jest to koncepcja rewolucyjna pochodząca od Hegla, a podchwycona przez marksizm: walki dwóch równie prawdziwych, przeciwstawnych sobie sił, konserwatywnych i progresywnych, z której to walki wyłania się synteza i następuje dialektyczny rozwój. W takim systemie nie istnieje prawda i fałsz, co jest sprzeczne z chrześcijańskim Objawieniem.

Skomentuj artykuł

Kardynał Maradiaga odcina się od listu abp. Viganò. "To uderzenie w Ojca Świętego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.