Aresztowano księdza podejrzanego o molestowanie seksualne. Jest reakcja kurii

Aresztowano księdza podejrzanego o molestowanie seksualne. Jest reakcja kurii
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Ks. Józef G., proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem o molestowanie małoletniego. Aresztowania dokonano wczoraj, 17 września, poinformował dziś rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Podejrzany zarzucane mu przestępstwo miał popełnić na przestrzeni lat 2005-2006, kiedy to pełnił funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu poinformowała, że postępowanie w sprawie ks. Józefa G. zostało wszczęte 24 czerwca 2019 roku na skutek zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa przez oficjała Sandomierskiego Sądu Biskupiego. „W toku prowadzonego śledztwa, dzięki ścisłej współpracy z Sandomierską Kurią Diecezjalną, został zebrany niezbędny materiał dowodowy, który finalnie stanowił podstawę zarzutów przedstawionych w/wym. podejrzanemu” – czytamy w komunikacie tarnobrzeskiej prokuratury.

Ks. Józef G. został zatrzymany 15 września br. Przedstawiono mu zarzut związany z molestowaniem seksualnym małoletniego poniżej 15 roku życia oraz bezprawnego wpływanie na pokrzywdzonego, celem złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. Przesłuchany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. „Złożył obszerne wyjaśnienia, które są sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym” – informuje tarnowska prokuratura. Na jej wniosek, 17 września Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu zastosował wobec ks. Józefa G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Trwają intensywne czynności procesowe, mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności tej sprawy.

Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu informuje, że zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 200 par. 1 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia sprawy ks. Józefa G. wraził rzecznik Kurii w Sandomierzu.

Chodzi o duchownego, który został tymczasowo aresztowany pod zarzutem m.in. wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej.

Publikujemy treść komunikatu:

W związku z tymczasowym aresztowaniem ks. Józefa G., któremu postawiono m.in. zarzuty wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej, wyrażamy nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. Zapewniamy o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą.

Przepraszając za zło pedofilii Pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła, jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny.

Ks. Tomasz Lis

Rzecznik Kurii Diecezjalnej

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Aresztowano księdza podejrzanego o molestowanie seksualne. Jest reakcja kurii
Komentarze (9)
WC
~Wojciech Chajec
22 września 2020, 11:11
Po co o tym pisać, skoro jeszcze nie zapadł wyrok? Może ma to służyć zbieraniu dowodów? Co zrobicie, jeżeli okaże się niewinny? Ja wiem, że od księży należy więcej wymagać, ale pedofilami bywają także inni.
TS
~Tomasz Szczeciński
19 września 2020, 18:12
No ale ta osoba juz ma ukonczone 30lat wiec? No własnie to jakiej podstawie jesli ta osoba wykorzystana ma juz ponad 30lat? To powinno byc zmienione! Wykorzystanie nie powinno nigdy podlegać przedawnieniu!
TS
~Tomasz Szczecinski
18 września 2020, 21:02
Jakim cudem go aresztowano? Przedawnienie nastepuje 5 lat po czynie zabronionym a w tym przypadku minęło 14 lat! Czy zmienilo sie cos w polskim prawie karnym? Była jakas nowela kodeksu karnego? Dobrze ze tego czlowieka aresztowano ale chce wiedziec na jakiej podstawie prawnej. Ktos umie to wyjaśnić?
PB
~Piotr Betlej
19 września 2020, 06:23
Art.101. Kodeksu Karnego: §1. Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat: 1)30–gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa; 2)20–gdy czyn stanowi inną zbrodnię; 2a)15–gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5lat; 3)10–gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3lata; 4)5–gdy chodzi o pozostałe występki. (...) §4.W przypadku: 1)występków przeciwko życiu iz drowiu, popełnionych na szkodę małoletniego, zagrożonych karą, której górna granica przekracza 5lat pozbawienia wolności, 2)przestępstw określonych w rozdziale XXV, popełnionych na szkodę małoletniego albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego–przedawnienie karalności przestępstwa nie może nastąpić przed ukończeniem przez niego 30. roku życia
SM
~Staszek M
18 września 2020, 20:07
Tylko nie odsyłajcie od razy wszystkich dokumentów do Watykanu, bo polskiej prokuraturze mogą się przydać.... A jeśli już to kopie przynajmniej zróbcie.
KS
Konrad Schneider
19 września 2020, 08:12
Wyjales mi to z ust! ;-)
KS
Konrad Schneider
18 września 2020, 19:51
"Blisko duszpasterzy" - ale to juz bylo, i nie wroci wiecej! Teraz nalezaloby by byc blizej pokrzywdzonych jak duszpasterzy!
IK
~In Kab
20 września 2020, 12:36
Trzeba oddzielić sprawcę i kryjących go duchownych od duszpasterzy, którzy niczemu nie zawinili. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej.
KS
Konrad Schneider
21 września 2020, 20:00
Ciekawe, ze od kilku dni nie mozna wejsc na strone internetowa tej parafii. No ale przeciez ci inni ksieza nic nie zawinili, wiec po co wylaczac cala strone? A moze jednak?

Skomentuj artykuł

Aresztowano księdza podejrzanego o molestowanie seksualne. Jest reakcja kurii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.