Argentyna: oskarżony biskup sam zgłosił się do sądu. "Jestem pierwszym zainteresowanym ujawnieniem prawdy"

Argentyna: oskarżony biskup sam zgłosił się do sądu. "Jestem pierwszym zainteresowanym ujawnieniem prawdy"
fot. YouTube.com/ Dezeer Lodi)
KAI / sz

Argentyński biskup Gustavo Zanchetta, oskarżony o molestowanie seksualne dwóch kleryków, zgłosił się 27 listopada do sądu w Oranie, zgodnie z otrzymanym wezwaniem. Tym samym bezprzedmiotowy stał się wniosek tamtejszej prokuratury o wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania, który miałby skutkować doprowadzeniem hierarchy na przesłuchanie.

- Spotkanie było formalnością - wyjaśnił adwokat biskupa, Javier Belda Iniesta. Chodziło o potwierdzenie adresu, na który będą mu przekazywane pisma procesowe, a także o ponowne pobranie odcisków jego linii papilarnych, które zostały wcześniej źle pobrane przez policję.

Po rozmowie w sądzie, i w sumie 48-godzinnym pobycie w Argentynie, bp Zanchetta odleciał do Rzymu, gdzie mieszka od dwóch lat.

Bp Gustavo Zanchetta był w latach 2013-2017 ordynariuszem diecezji Orán i to właśnie tam miało dojść do zarzucanych mu czynów. Od końca 2017 r. pracował w Watykanie jako asesor (doradca) Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, jednak na początku br. został zawieszony w obowiązkach na czas kanonicznego dochodzenia w sprawie kierowanych pod jego adresem zarzutów, prowadzonego w Kongregacji Nauki Wiary, niezależnie od działań argentyńskiego wymiaru sprawiedliwości. Dochodzenie w Watykanie zaczęło się miesiąc przed tym, jak jedna z domniemanych ofiar biskupa zgłosiła się do prokuratury w Argentynie.

DEON.PL POLECA

Już kilka dni temu za pośrednictwem Beldy Iniesty hierarcha zaprzeczył, jakoby unikał kontaktu z prokuraturą w Oranie. Potwierdził, że otrzymał pocztą elektroniczną dokumenty, które - jego zdaniem - nie wymagały odpowiedzi. Cały czas również przebywał w miejscu wskazanym wymiarowi sprawiedliwości. Dlatego nie rozumie, dlaczego uznany został za „nieosiągalnego”.

W czerwcu br. bp Zanchetta został formalnie postawiony w stan oskarżenia przez prokuraturę, po czym odebrano mu paszport. Jednak w sierpniu sąd zezwolił mu na wyjazd do Watykanu, gdzie jest zatrudniony, powołując się właśnie na fakt, że hierarcha „współpracował z wymiarem sprawiedliwości”.

Belda dodał, że były ordynariusz Oranu jest „pierwszym zainteresowanym ujawnieniem prawdy”, aby mógł odzyskać dobre imię. Będzie więc „nadal współpracował z wymiarem sprawiedliwości, tak jak dotychczas”.

W przypadku wyroku skazującego biskupowi grozi do 10 lat więzienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Argentyna: oskarżony biskup sam zgłosił się do sądu. "Jestem pierwszym zainteresowanym ujawnieniem prawdy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.