Ogromny wzrost powołań w diecezji, która ruszyła na wojnę z pedofilią

Ogromny wzrost powołań w diecezji, która ruszyła na wojnę z pedofilią
(fot. The Boston Pilot / youtube.com)
Stacja7 / kk

W zeszłą sobotę wyświęcono trzynastu nowych prezbiterów. To największa liczba od 20 lat. Wszystko w Bostonie, gdzie wypowiedziano wojnę księżom-pedofilom.

"W minioną sobotę świętowaliśmy nasze święcenia kapłańskie w Bostonie. Możliwość zorganizowania tej uroczystości w odnowionej katedrze Świętego Krzyża była wielką radością" - napisał na swoim blogu kardynał Seán O’Malley, arcybiskup Bostonu. Wieczór wcześniej wraz z przyszłymi księżmi odmówili nieszpory i zjedli kolację, gdzie przydzielił im pierwsze zadania.

DEON.PL POLECA

"W ten sposób, kiedy idą na święcenia, nie martwią się, jakie będą ich zadania, to wszystko zostało dla nich ustalone" - opisuje kardynał.

Bostońskie święcenia są wspaniałą wiadomością nie tylko dlatego, że w Stanach z roku na rok spada liczba powołań. Chodzi również o brak zaufania do Kościoła po skandalach pedofilskich z udziałem księży, które wyszły na jaw w zeszłym roku.

Boston miał swoje doświadczenia w tym zakresie - za czasów panowania poprzednika kardynała O’Malleya, Bernarda F. Lawa, w diecezji wybuchła informacyjna bomba o skandalach z udziałem duchownych. To ona doprowadziła do żmudnego procesu czyszczenia Kościoła.

Kardynał O’Malley jest czempionem walki z pedofilią w Kościele. Prócz porządków w Bostonie, wcześniej mierzył się z problemami na Florydzie. Niedawno uruchomił specjalną linię zgłoszeń dla ofiar, które mogą poinformować niezależną od biskupa komisję o tym, że zostały skrzywdzone przez duchownych - także ordynariuszy.

Ogromny wzrost powołań w diecezji, która ruszyła na wojnę z pedofilią - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ogromny wzrost powołań w diecezji, która ruszyła na wojnę z pedofilią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.