Australisjki biskup: byłem molestowany przez duchownych

Australisjki biskup: byłem molestowany przez duchownych
Bp Vincent Van Nguyen (fot. youtube.com)
The Guardian / sz

Biskup Parramatty po raz pierwszy publicznie wypowiedział się na temat nadużyć seksualnych jakich sam doznał z rąk duchownych w Australii. W przesłuchaniu zeznawał nie tylko jako ordynariusz diecezji, ale także jako ofiara molestowania.

"Gdy po raz pierwszy tu przybyłem, byłem ofiarą molestowania seksualnego" - powiedział biskup podczas zeznania przed Królewską Komisją ds. nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych w Australii.

Bp Vincent Van Nguyen urodził się i wychował w Wietnamie. Przybył do Australii w wieku osiemnastu lat, poważnie narażając swoje życie jako jeden z tzw. boat people - nielegalnych imigrantów docierających do wybrzeży na prowizorycznych tratwach lub łódkach. W 1983 wstąpił do klasztoru franciszkanów konwentualnych w Melbourne i w 1989 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

- To wydarzenie miało na mnie ogromny wpływ. Dlatego czując krzywdę innych ofiar, pragnę dla nich sprawiedliwości i poszanowania ich godności - powiedział biskup. Jego zeznania były długo oklaskiwane przez członków komisji i zebranych na sali. W czasie wystąpienia dodał również, że tytuły i przywileje karmią poczucie wyższości ludzi Kościoła.

- Jak mogę patrzeć w oczy ofiar, dzielić z nimi wspólny ból i nie zrobić wszystkiego co w mojej mocy, by doprowadzić do sprawiedliwości i ich uzdrowienia? - dodał duchowny.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył także, że sprawy, które zostały rozpatrzone pod jego jurysdykcją w diecezji Parramatta zakończyły się pomyślnie i oddały sprawiedliwość ofiarom seksualnych nadużyć ze strony duchowieństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Australisjki biskup: byłem molestowany przez duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.