Reakcja Watykanu w związku z konfliktem na Ukrainie

Reakcja Watykanu w związku z konfliktem na Ukrainie
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie / pk

Stolica Apostolska przypomina o potrzebie poszanowania międzynarodowego porządku prawnego w odniesieniu do terytorium i granic Ukrainy.

Zwrócił na to uwagę przedstawiciel Watykanu podczas otwartej debaty na forum oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa w Nowym Jorku.

Dotyczyła ona międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa w kontekście konfliktów w Europie. Abp Bernardito Auza zapewnił o bliskości i solidarności Stolicy Apostolskiej ze wszystkimi, którzy cierpią wskutek konfliktów i wszelkiego rodzaju agresji, w tym również wojny hybrydowej i konfliktów zamrożonych.

Stolica Apostolska uważa, że wszelkie inicjatywy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa powinny wynikać z pobudek humanitarnych, a konkretnie z woli ochrony ludzkiego życia, zapewnienia odpowiednich warunków życia i niesienia ulgi w cierpieniu. Obowiązkiem państw jest powstrzymanie się od działań, które destabilizują sąsiednie kraje, oraz współpraca na rzecz stworzenia niezbędnych warunków dla pokoju i pojednania.

DEON.PL POLECA

Odnosząc się bezpośrednio do konfliktu na Ukrainie abp Auza podkreślił, że trzeba podjąć wszelkie kroki konieczne dla wzmocnienia zawieszenia broni i wprowadzenia w życie przyjętych porozumień. Staraniom tym powinno towarzyszyć szczere dążenie wszystkich zaangażowanych stron do poszanowania wszelkich podstawowych praw człowieka oraz przywrócenia stabilizacji na szczeblu krajowym i międzynarodowym, również poprzez respektowanie prawa międzynarodowego w odniesieniu do terytorium i granic Ukrainy. Abp Auza poinformował uczestników debaty w Radzie Bezpieczeństwa o bezpośrednim zaangażowaniu Kościoła w pomoc poszkodowanym. - Stolica Apostolska wskazuje na znaczenie ochrony ludności cywilnej i podkreśla pilną potrzebę podjęcia wszelkich możliwych kroków, zapobiegających kontynuowaniu tego nierozstrzygniętego konfliktu i umożliwiających znalezienie rozwiązania na drodze dialogu i negocjacji - dodał watykański dyplomata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reakcja Watykanu w związku z konfliktem na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.