Austria: minister spraw zagranicznych Ukrainy odwiedził kard. Ch. Schönborna

Austria: minister spraw zagranicznych Ukrainy odwiedził kard. Ch. Schönborna
(fot. Loretto-Gemeinschaft / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / sz

Kardynał Christoph Schönborn spotkał się 20 listopada w Pałacu Arcybiskupim w Wiedniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawlo Klimkinem. Ukraiński polityk wyraził wdzięczność za pomoc, jakiej cierpiącej ludności jego kraju udzieliła austriacka Caritas.

 

Podkreślił, że pragnął odwiedzić kardynała, aby podziękować mu za pomoc, jakiej w latach "Wielkiego Głodu" lat trzydziestych XX wieku udzielił narodowi ukraińskiemu jego poprzednik, ówczesny arcybiskup Wiednia kard. Theodor Innitzer (1875-1955). Austriacki purpurat był wtedy jedną z nielicznych osobistości Zachodu, która nie mogła pogodzić się z "Holodomorem" na Ukrainie, czyli klęską głodu, wywołaną decyzjami Stalina. Chciał on w ten sposób ukarać Ukraińców za ich sprzeciw wobec przymusowej kolektywizacji, wprowadzanej wówczas w całym ZSRR. Szacuje się, że na skutek sowieckich represji zmarło od 3 do 10 milionów mieszkańców Ukrainy.

O pomoc dla głodujących kard, Innitzer zaapelował do opinii światowej po raz pierwszy już 20 sierpnia 1933, po czym doprowadził do utworzenia międzynarodowej i międzywyznaniowej akcji pomocy dla ofiar głodu. Na jego zaproszenie w październiku tegoż roku formy pomocy omawiali przedstawiciele Kościołów katolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i gminy żydowskiej. Natomiast 16 i 17 grudnia 1933 na międzynarodowej konferencji w pałacu arcybiskupa Wiednia spotkali się przedstawiciele wszystkich organizacji próbujących pomagać głodującym mieszkańcom ówczesnego Kraju Rad.

Austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że wskutek tej inicjatywy kard. Innitzer znalazł się "między młotem i kowadłem". Z jednej strony bowiem rząd sowiecki zaprzeczał wszelkim informacjom o głodzie w kraju, określając je jako "zmyślone i kłamstwa zagranicznych agentów", z drugiej zaś świat zachodni obawiał się nieprzyjemności i kłopotów w handlu z ZSRR, w związku z czym nie podejmował żadnych działań.

W 2006 parlament Ukrainy uznał Wielki Głód lat 1932-33 za "celowy akt etnicznego ludobójstwa na narodzie ukraińskim". Ukraińcy w kraju i na świecie wspominają ofiary "Holodomoru" rokrocznie 24 listopada. Tego dnia w Kijowie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona kardynałowi Innitzerowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Austria: minister spraw zagranicznych Ukrainy odwiedził kard. Ch. Schönborna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.