Avila: doktorat honoris causa dla św. Teresy

Avila: doktorat honoris causa dla św. Teresy
(fot. David Monniaux Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie ak

Katolicki Uniwersytet w Avili nadał św. Teresie Wielkiej tytuł doktora honoris causa. Niecodzienna uroczystość odbyła się tam podczas międzyuniwersyteckiego kongresu pt. "Święta Teresa od Jezusa - Mistrzyni życia". Bierze w nim udział ponad 450 osób z 26 krajów świata.

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania dekretu senatu Katolickiego Uniwersytetu w Avili. Tytuł doktora honoris causa został nadany św. Teresie od Jezusa m.in. z racji jej wielkiego dzieła jako pisarki i reformatorki Karmelu, roli, jaką odegrała w historii Hiszpanii i Kościoła, oraz jej znaczenia jako nauczycielki modlitwy i kontemplacji.

W laudacji kard. Antonio Cañízares podkreślił wkład świętej z Avili do historii literatury i mistyki. Jej "katedra mądrości" jest wciąż aktualna, a jej doświadczenie duchowe przyciąga ludzi z całego świata.

Dyplom doktora honoris causa odebrał o. Saverio Cannistrà, przełożony generalny karmelitów bosych. On też podziękował w imieniu Świętej za przyznany tytuł.

DEON.PL POLECA

Warto przypomnieć, że tytuł doktora honoris causa został przyznany św. Teresie po raz pierwszy w 1922 r. przez Papieski Uniwersytet w Salamance. Z kolei papież Paweł VI w 1970 r. ogłosił ją doktorem Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Avila: doktorat honoris causa dla św. Teresy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.