"W jej szkole uczymy się pielgrzymowania"

"W jej szkole uczymy się pielgrzymowania"
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / pk

W szkole św. Teresy z Ávili "uczymy się bycia pielgrzymami", a obraz drogi "może bardzo dobrze streścić lekcję jej życia i jej dzieła" - napisał papież w orędziu na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego tej świętej. Dokument, przesłany na ręce biskupa Ávili - Jesusa García Burillo, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 15 października - w liturgiczne wspomnienie pierwszej kobiety, ogłoszonej doktorem Kościoła. Rok Jubileuszowy został ogłoszony z okazji przypadających 28 marca przyszłego roku 500. urodzin św. Teresy Wielkiej.

"W miarę zbliżania się pięćsetnej rocznicy jej urodzin kieruję spojrzenie na to miasto, aby podziękować Bogu za dar tej wielkiej kobiety oraz zachęcić wiernych umiłowanej diecezji awilskiej i wszystkich Hiszpanów do poznania historii tej wybitnej założycielki, jak również do czytania jej książek, które wraz z córkami jej licznych Karmeli, rozsianych po całym świecie, nadal mówią nam, kim i jaka była Matka Teresa i czego może nauczyć ludzi dzisiaj" - tymi słowy rozpoczął Ojciec Święty swe przesłanie.

Przypominając historię życia świętej mistyczki, zwrócił szczególną uwagę na dwa rysy - drogi jej osobowości. Pierwszą jest droga radości. "Prawdziwa świętość jest radosna, gdyż «święty smutny to smutny święty»" - napisał papież. Jednocześnie podkreślił, że świętość Teresy nie jest natychmiastowa, powierzchowna ani awanturnicza, ale wyraża raczej wewnętrzną radość duszy, jest pokorna i umiarkowana. Drugi znamienny rys tej świętej to droga modlitwy. Nie jest ona ani ucieczką, ani chowaniem się w nadmuchanej bańce, ani też izolowaniem się od świata, ale ma nas prowadzić do przyjaźni, w której o tyle się wzrasta, o ile jest się blisko Boga - zauważył Ojciec Święty.

Zwrócił też uwagę na mistyczny wymiar życia św. Teresy. "Doświadczenie mistyczne nie oddzieliło jej od świata ani od normalnych ludzkich trosk. Przeciwnie, dało jej nowy impuls i odwagę do działania oraz wypełniania codziennych obowiązków, gdyż «także pośród garnków przechadza się Pan» (Księga Fundacji 5, 8). Przeżywała ona trudności tamtych czasów, bardzo złożonych, bez ulegania pokusie gorzkiego żalu, lecz przyjmując je z wiarą jako okazję, by zrobić kolejny krok na swej drodze" - stwierdza papieskie przesłanie na rozpoczynający się dziś Rok Jubileuszowy ku czci św. Teresy Wielkiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W jej szkole uczymy się pielgrzymowania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.