Barbórka - centralnym punktem były Msze św.

Barbórka - centralnym punktem były Msze św.
Górnicy podczas mszy barbórkowej w jastrzębskim kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. We mszy św. wziął udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który przebywa w niedzielę na Śląsku z okazji Barbórki - tradycyjnego święta górników. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
P. Jurek / Radio Watykańskie / slo

Poranne górnicze pobudki, życzenia szczęśliwej pracy i przede wszystkim modlitwa. Dziś w wielu miastach na Śląsku trwały uroczystości barbórkowe. Tradycyjnie ich centralnym punktem była Msza św.

W górniczej dzielnicy Gliwic Sośnicy, modlitwie w intencji górników przewodniczył bp Jan Wieczorek. Przypomniał pracownikom kopalń, że mają wspaniałą patronkę, która w swym życiu kierowała się bożą mądrością. - Zawierzyła Chrystusowej prawdzie, Chrystusowej drodze. Dała temu świadectwo. Więc i my dzisiaj prośmy o pomoc na taką drogę życia, na odwagę świadectwa, życia doczesnego, ale ukierunkowanego też na drogę życia wiecznego - mówił gliwicki ordynariusz.

W Bytomiu uroczystości barbórkowe odbyły się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tutaj radość mieszała się z goryczą: wszak w ostatnich miesiącach ze względu na szkody górnicze uszkodzonych zostało wiele budynków w dzielnicy Karb. Musiano stąd ewakuować ponad pół tysiąca osób.

Do tego nawiązał w homilii bp Gerard Kusz: - Kopalnia to matka żywicielka, ale równocześnie przecież walą się domy. Jest dylemat, jak to rozwiązać. Dlatego trzeba prosić o światło Ducha Świętego, żeby wybrać te rozwiązania, które są w danej sytuacji najkorzystniejsze.

DEON.PL POLECA

Zarówno w Gliwicach jak i Bytomiu obecnie czynna jest tylko jedna kopalnia. Mimo to górnicze tradycje są tu bardzo mocne, a uroczystości barbórkowe są wyjątkowym wydarzeniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barbórka - centralnym punktem były Msze św.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.