Beatyfikacja Jana Pawła I. Papież Franciszek podjął ważną decyzję

Beatyfikacja Jana Pawła I. Papież Franciszek podjął ważną decyzję
Fot. Wikimedia
2 tygodnie temu
PAP/ kb

Według mediów beatyfikacja Jana Pawła I odbędzie się prawdopodobnie w pierwszych miesiącach przyszłego roku. W środę Watykan poinformował, że Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego Albino Lucianiego.

Jego rekordowo krótki pontyfikat jest jednym z najciekawszych rozdziałów w historii Kościoła, a w przeszłości pojawiało się wiele pytań i dementowanych sensacyjnych spekulacji oraz teorii spiskowych na temat śmierci papieża po około miesiącu od wyboru.

Jan Paweł I - beatyfikacja

Albino Luciani urodził się 17 października 1912 roku w regionie Wenecja Euganejska na północy Włoch. Od 1969 roku był patriarchą Wenecji.

Kardynał Luciani został wybrany na konklawe 26 sierpnia 1978 roku. Inauguracja jego pontyfikatu odbyła się 3 września. Wśród wiernych zaskarbił sobie przydomek "uśmiechniętego papieża".

Zdążył wygłosić 11 przemówień i homilii, cztery razy spotkał się z wiernymi na audiencji generalnej i pięć razy na modlitwie Anioł Pański.

Zmarł 28 września w swoim apartamencie w Pałacu Apostolskim. Lekarz stwierdził zgon z powodu zawału serca.

Pogrzeb Jana Pawła I odbył się 4 października 1978 roku na placu Świętego Piotra. Dwanaście dni później na konklawe został wybrany Jan Paweł II.

Proces beatyfikacyjny papieża Lucianiego rozpoczął się w 2003 roku.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Beatyfikacja Jana Pawła I. Papież Franciszek podjął ważną decyzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.