Papież do Polaków: nie ma wolności bez umiłowania prawdy

Papież do Polaków: nie ma wolności bez umiłowania prawdy
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI/mł

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do Polaków, odnosząc się do  przypadającej w tym tygodniu rocznicy wyboru na papieża św. Jana Pawła II oraz wspomnienia liturgicznego św. Jadwigi Śląskiej.

"Niech doświadczenie tych Świętych przypomina Wam, że nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy" - powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Papież odniósł się do przypadającej w tym tygodniu rocznicy wyboru na papieża św. Jana Pawła II oraz wspomnienia liturgicznego św. Jana XXIII, św. Teresy z Ávila i św. Jadwigi Śląskiej.

Ojciec Święty zwracając się do Polaków powiedział:

"Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków! tym tygodniu przypadają: rocznica wyboru Świętego Jana Pawła II oraz wspomnienia liturgiczne Świętego Jana XXIII, Świętej Teresy z Ávila i Świętej Jadwigi Śląskiej.

DEON.PL POLECA

Ich życie jest wyrazistym przykładem wolności chrześcijańskiej.

Niech doświadczenie tych Świętych przypomina Wam, że nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. A najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w służbie.

Z serca Wam błogosławię!"

Papieską katechezę streścił po polsku o. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, w naszych katechezach na temat Listu do Galatów, mogliśmy uwypuklić to, co św. Paweł uważa za fundament wolności: fakt, że przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa zostaliśmy wyzwoleni z niewoli grzechu i śmierci.

Wolność, o której wspomina Apostoł Narodów, nie stoi w sprzeczności z otrzymanymi przez nas kulturami i tradycjami. Wyzwolenie zyskane przez chrzest pozwala nam otworzyć się na uniwersalizm wiary, która wkracza w każdą kulturę. Dla tych, którzy przystąpili do Chrystusa, nie ma już znaczenia, czy są Żydami czy poganami. Liczy się tylko „wiara, która działa przez miłość”.

Pawłowa wizja wolności przypomina obowiązek poszanowania pochodzenia kulturowego każdej osoby. Taki jest sens nazywania siebie katolikami i mówienia o Kościele katolickim. „Katolicki” to przymiotnik, który oznacza powszechny. Dlatego też Kościół posiada w swojej naturze, otwartość na wszystkie narody i kultury, ponieważ Chrystus umarł i zmartwychwstał za wszystkich.

Wolność wiary chrześcijańskiej nie ukazuje statycznej wizji życia i kultury, lecz wizję dynamiczną. Wolność jest darem, którego należy strzec i który wymaga od każdego z nas bycia nieustannie w drodze. Jest to sytuacja pielgrzymów; jest to stan nieustannego wędrowania - wyzwolenia z niewoli, aby podążać ku pełni wolności.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii.Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym utworem...

Skomentuj artykuł

Papież do Polaków: nie ma wolności bez umiłowania prawdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.