Będzie proces beatyfikacyjny kard. Henriego de Lubaca?
Kościół we Francji zamierza wszcząć proces beatyfikacyjny jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku, jezuity o. Henriego de Lubaca, mianowanego kardynałem przez św. Jana Pawła II w 1983 r.
Metropolita Lyonu kard. Philippe Barbarin rozmawiał o tym z papieżem seniorem Benedyktem XVI podczas spotkania w Watykanie pod koniec stycznia - ujawniły francuskie media.
- Chciałem zasięgnąć u Benedykta XVI informacji nt. o. De Lubaca, którego bardzo dobrze znał - powiedział kard. Barbarin. Dodał, że papież senior zadeklarował swe poparcie dla procesu beatyfikacyjnego. Ma on być prowadzony w archidiecezji paryskiej, gdyż to w stolicy Francji kard. De Lubac zmarł w 1991 r. w wieku 95 lat.
Prymas Galii podzielił się też uwagami nt. stanu zdrowia 88-letniego papieża seniora. - Porusza się wolniej, a czasem musi skorzystać z balkonika. Ale jego umysł jest bardzo żywy i bez skazy. Rozmawiał ze mną w doskonałym francuskim. Jest pełen humoru, subtelności i życzliwości - stwierdził kardynał.
Henri de Lubac urodził się w 1896 r. Powołanie do życia zakonnego odkrył w szkole, prowadzonej przez jezuitów gdy miał 17 lat. Wcielony do wojska walczył w I wojnie światowej i na froncie odniósł rany. W 1927 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1929 r. był wykładowcą na Wydziale Teologicznym w Lyonie, w którym mieszkał niemal całe życie. W czasie II wojny światowej zaangażował się w ruch oporu. Dał się poznać jako wytrawny teolog i publicysta.
Jest autorem takich dzieł jak "Katolicyzm", "Dramat ateizmu humanistycznego", a w 1946 r. ukazało się jego główne dzieło "Surnaturel". Wywołało ono burzliwe polemiki, a w 1950 r. po ogłoszeniu encykliki "Humani generis" Piusa XII, o. De Lubac został odsunięty od nauczania. W 1960 r. św. Jan XXIII powołał go do komisji teologicznej przygotowującej sobór,a potem mianował ekspertem Soboru Watykańskiego II.
O. De Lubac był jednym z autorów Konstytucji dogmatycznej o Kościele, Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym, a także Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym. W trakcie redagowania tych tekstów poznał bp. Karola Wojtyłę, który jako Jan Paweł II w 1983 r. nadał mu godność kardynała.
Skomentuj artykuł