Benedykt XVI i Franciszek o posłudze biskupów

Benedykt XVI i Franciszek o posłudze biskupów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Nauczanie Benedykta XVI stanowi dla Kościoła cenne dziedzictwo, którego nie można odłożyć do lamusa po zakończeniu jego pontyfikatu. To bogactwo doktrynalne, choć z jednej strony jest już powszechnie znane i doceniane, to z drugiej oczekuje jeszcze, by zostać odkryte w całej swej pełni i głębi.

Tak o znaczeniu spuścizny doktrynalnej Papieża-seniora mówił wczoraj w Rzymie na wieczornej prezentacji zbioru jego wypowiedzi z Synodu Biskupów kard. Gerhard Ludwig Müller. Opublikowana w wydawnictwie watykańskim książka "Joseph Ratzinger Benedetto XVI e il Sinodo dei Vescovi" zawiera wszystkie wystąpienia synodalne Josepha Ratzingera jako kardynała i jako Papieża.

Przez 35 lat, począwszy od 1977 r., wziął on udział w 20 zgromadzeniach Synodu Biskupów.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę, że doktryna nie jest bynajmniej przeciwna praktycznemu życiu Kościoła, ale ma na celu strzec treści naszej wiary i tożsamości. Chroni ona przed zatopieniem spraw istotnych dla człowieka w swoistym "morzu" tego, co nieokreślone i prowizoryczne.

Zarządzanie Kościołem polega przede wszystkim na przyjmowaniu ludzi i obdarzaniu ich życiem, które pochodzi od Boga. Biskup ma w tym naśladować Chrystusa Dobrego Pasterza. Tego uczył Benedykt XVI, opierając się również na doświadczeniu swojego udziału w Synodach Biskupów. To również obecne jest w nauczaniu Papieża Franciszka - podkreślił kard. Müller.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI i Franciszek o posłudze biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.