"Benedykt XVI nie chciał krytykować Franciszka"

"Benedykt XVI nie chciał krytykować Franciszka"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
3 lata temu
KAI / ml

Abp Georg Gänswein zaprzeczył, jakoby Benedykt XVI w swoim wspomnieniu do uczestników uroczystości pogrzebowych kardynała Joachima Meisnera chciał skrytykować Franciszka.

"Papież senior został złośliwie i instrumentalnie wykorzystany przez przytoczenie zdania, które nie nawiązywało do niczego konkretnego" - powiedział prywatny sekretarz Benedykta XVI w rozmowie z włoskim dziennikiem "Il Giornale".
Przy okazji przypomniał, że papież Ratzinger przygotował swoje przesłanie na życzenie obecnego metropolity Kolonii kardynała Rainera Marii Woelkiego.
W swoim przesłaniu papież senior napisał m.in., że w ostatnim okresie życia kard. Meisner żył głęboką świadomością, iż "Pan nie opuści swojego Kościoła, nawet jeśli czasem jego łódź wypełniona jest tak, że może wywrócić się do góry dnem".
Te właśnie słowa skomentowano jako krytykę obecnego następcy św. Piotra. Przesłanie to odczytał abp Gänswein podczas Mszy św. pogrzebowej za kard. Meisnera 15 lipca w katedrze w Kolonii.
We wspomnianej rozmowie z "Il Giornale" sekretarz papieża seniora wyjaśnił, że Benedykt XVI mówił o sytuacji Kościoła w naszych czasach i w przeszłości, porównując ją z łodzią, płynącą nie po spokojnych wodach. Dodał, że "o tym także mówi Franciszek".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Benedykt XVI nie chciał krytykować Franciszka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.