Benedyktyni z Tyńca wkrótce rozpoczynają konferencje o duchowości monastycznej

Benedyktyni z Tyńca wkrótce rozpoczynają konferencje o duchowości monastycznej
(fot. depositphotos.com)

Dla wszystkich chętnych słuchaczy opactwo benedyktynów w Tyńcu przygotowało 12-godzinny zestaw konferencji na temat duchowości monastycznej. Wykłady były już pojedynczo publikowane na kanale YouTube. Premiera cyklu odbędzie się w najbliższą sobotę.

- Postanowiliśmy zebrać kilku autorów, którzy przedstawią tak szerokie zagadnienie, jak duchowość monastyczna, w sposób zrozumiały – wyjaśnia Jacek Zelek z Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec. Całość to prawie 12 godzin nagrań, które – zdaniem mnichów - i tak nie wyczerpują tematu.

Cykl otwiera s. Małgorzata Borkowska OSB, następnie można wysłuchać ojców: Konrada Małysa OSB, Szymona Hiżyckiego OSB, Piotra Rostworowskiego OSB / EC, Włodzimierza Zatorskiego OSB i Brunona Koniecko OSB. - Jako uzupełnienie udostępniliśmy fragment czytany przez ojca Jana Pawła Konobrodzkiego OSB „Rozmowy IX z abba Izaakiem”, której autorem jest św. Jan Kasjan – wyjaśnia Jacek Zelek. - Staraliśmy się, aby przekrój tematyczny objął nakreślenie duchowości przekazanej przez św. Benedykta w Regule, krótki rys dotyczący tego, kim byli Ojcowie Pustyni i jak rozumieli modlitwę, poprzez fundamenty duchowości monastycznej — modlitwę, lectio divina, liturgię — kończąc wreszcie na modlitwie Jezusowej i ośmiu złych myślach u Ewagriusza z Pontu – dodaje.

Poszczególne konferencje „oddzielone” są krótkimi fragmentami chorału gregoriańskiego w wykonaniu scholi benedyktynów tynieckich, które pochodzą z płyty Gemma caelestis. W opisie materiału wideo znajdzie się lista konferencji z podanym czasem rozpoczęcia, aby ułatwić wybór konkretnego wykładu.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Zelek, Szymon Hiżycki OSB

Pustynia to pewien styl życia, powiedzielibyśmy dzisiaj: lifestyle, który można odnieść do własnego życia, choćby w minimalnym zakresie: wybierając z niego to, co uzna się za słuszne i możliwe do udźwignięcia.

Sentencje Ojców Pustyni, to...

Skomentuj artykuł

Benedyktyni z Tyńca wkrótce rozpoczynają konferencje o duchowości monastycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.