Betlejem: sakra biskupia kapłana z Beit Sahour

Betlejem: sakra biskupia kapłana z Beit Sahour
Święcenia biskupie kapłana z Beit Sahour (fot. o. Jerzy Kraj ofm/DEON.pl)
11 lat temu
Radio Watykańskie

Kanclerz łacińskiego patriarchatu w Jerozolimie, ks. William Shomali, został nowym biskupem pomocniczym diecezji Ziemi Świętej. Święcenia biskupie otrzymał 27 maja 2010 w franciszkańskim kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia w Betlejem.

Uroczystościom święceń biskupich przewodniczył patriarcha Fouad Twal, a współkonsekratorami byli biskupi pomocniczy Giacinto Boulos Marcuzzo z Nazaretu oraz Salim Sayegh z Ammanu. W koncelebrowanej Eucharystii wzięło udział 17 biskupów, około 100 kapłanów oraz liczni przedstawiciele wspólnot zakonnych i wiernych lokalnych parafii.

Nowy biskup urodził się 60 lat temu w parafii Beit Sahour, przy sanktuarium betlejemskich pasterzy. W homilii patriarcha Twal podkreślił fakt, że święcenia biskupie Williama Shomali są „opatrznościowym darem Boga z okazji 150-lecia założenia parafii patriarchatu łacińskiego w jego rodzinnej miejscowości”.

Patriarcha przypomniał ponadto, że „biskupstwo nie jest wyższym stopniem klasy społecznej, obdarzonej przywilejami, lecz jest to posługa i ważna odpowiedzialność”. Zachęcił też do modlitwy za kapłanów na całym świecie oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Bp William Shomali urodził się 15 maja 1950 r. w Beit Sahour. Po święceniach kapłańskich, które otrzymał w 1972 r., przez osiem lat pełnił posługę duszpasterską w parafiach Jordanii. W 1980 r. został profesorem i rektorem niższego seminarium, a w 2005 r. rektorem wyższego seminarium patriarchalnego w Beit Jala. Uzyskał licencjat z literatury angielskiej na uniwersytecie Yarmouk w Jordanii oraz doktorat z liturgii w Papieskim Ateneum św. Anzelma w Rzymie. 31 marca 2010 r. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym łacińskiego patriarchy Jerozolimy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Betlejem: sakra biskupia kapłana z Beit Sahour
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.