"Bez solidarności świat nie poradzi sobie z wyzwaniami"

"Bez solidarności świat nie poradzi sobie z wyzwaniami"
(fot. Osugi / Shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Współczesny świat stoi przed wyzwaniami, którym można stawić czoło jedynie dzięki międzynarodowej solidarności - powiedział watykański dyplomata na posiedzeniu oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.

Wśród nich wymienił takie sprawy jak kryzys migracyjny, zmiany klimatyczne, kataklizmy naturalne, konflikty zbrojne czy pogłębiająca się przepaść między ubogimi i bogatymi.

Abp Ivan Jurkovič zaznaczył, że zdaniem Papieża Franciszka solidarność powinna być dziś podstawowym wyznacznikiem dla decyzji o charakterze politycznym, gospodarczym i naukowym. To ona powinna też regulować relacje między ludźmi i narodami. Tylko poprzez wychowanie do konkretnej solidarności można przezwyciężyć dominującą dziś kulturę odrzucenia. Watykański dyplomata przypomniał, że solidarność wypływa z braterstwa i poczucia odpowiedzialności za ochronę innych ludzi, a w szczególności tych najsłabszych. Abp Jurkovič odwołał się również do tego, co powiedział Franciszek podczas spotkania z uczestnikami tegorocznego szczytu Unii Europejskiej. Zauważył on wówczas, że solidarność stanowi najskuteczniejsze antidotum na współczesne formy populizmu. Postawa ta uczy nas bowiem postrzegać siebie i innych jako członków tego samego ciała - dodał watykański dyplomata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Bez solidarności świat nie poradzi sobie z wyzwaniami"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.