Bez zmartwychwstania nie ma chrześcijaństwa

Bez zmartwychwstania nie ma chrześcijaństwa
(fot. episkopat.pl)
KAI / pz

Zmartwychwstanie posiada fundamentalne znaczenie dla chrześcijaństwa, ono jest kluczem do chrześcijańskiej wizji świata - mówił podczas Wigilii Paschalnej 7 kwietnia abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański w homilii wygłoszonej do nowo ochrzczonych podkreślił, że bez zmartwychwstania Chrystusa nie byłoby chrześcijaństwa.

We Mszy św. odprawianej w najstarszej katedrze na ziemiach polskich uczestniczyło dziewięciu katechumenów, którzy przyjęli chrzest św., bierzmowanie i pierwszą Komunię św., a także członkowie poznańskich wspólnot neokatechumenalnych.

W homilii abp Gądecki rozważał tajemnicę zmartwychwstania Chrystusa i zmartwychwstania chrześcijanina. Zastanawiał się, co rzeczywiście wydarzyło się po śmierci Chrystusa i dlaczego żaden z ewangelistów nie opisuje momentu zmartwychwstania. - Zmartwychwstanie dokonało się w tajemnicy, z samej natury wykracza poza sferę ludzkiego doświadczenia - mówił metropolita poznański.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski rozważał także relacje ze spotkań ludzi ze Zmartwychwstałym i trudność w identyfikacji Go ze znanym im Jezusem. - W zmartwychwstaniu dokonało się coś rzeczywiście nowego, co zmieniło sytuację Jezusa. Zmartwychwstanie nie kwestionuje istniejącej rzeczywistości, ono po prostu odkrywa jej nowy wymiar, który był dotąd nieznany - mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił także, że wiara w zmartwychwstanie jest najistotniejszą sprawą dla życia religijnego, ponieważ nadaje mu ostateczny kierunek. Bez zmartwychwstania Jezus zostałby zaliczony w poczet kaznodziejów głoszących koniec świata, pozostając tylko człowiekiem.

Abp Gądecki poruszył też w homilii zagadnienie chrztu św. - Zmartwychwstanie Chrystusa nabiera konkretnego znaczenia dla człowieka dopiero dzięki osobistemu przeżyciu czegoś, co teologia nazywa "zanurzeniem" - podkreślił metropolita poznański. Jeśli człowiek nie zanurzy się w tym wydarzeniu, czyli nie pozwoli bez reszty ogarnąć wszystkich wymiarów własnego życia, pozostanie ono jedynie poza nim.

- Chrzest sprawia, że możemy już teraz, w doczesności, wkroczyć w nowe, wieczne życie - mówił abp Gądecki. Metropolita poznański zachęcił wiernych, by składając przyrzeczenia chrzcielne na nowo dali wyraz woli całkowitego poświęcenia się w służbie Ewangelii.

Abp Gądecki życzył także mieszkańcom archidiecezji poznańskiej i wszystkim rodakom poza granicami Ojczyzny, by byli zwiastunami zmartwychwstania Chrystusa i przekazicielami Jego miłości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bez zmartwychwstania nie ma chrześcijaństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.