Bierzcie przykład z waszej patronki, św. Barbary

Bierzcie przykład z waszej patronki, św. Barbary
Św. Barbara (+ ok. 305 r.) Reprodukcja obrazu z ołtarza głównego w kościele św. Barbary w Krakowie (fot. P. Krzan)
KAI / slo

"Drodzy górnicy, bądźcie uczniami i świadkami Jezusa Chrystusa idąc za przykładem św. Barbary, młodej dziewczyny i męskiej odwadze" - apelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w czasie Mszy św. sprawowanej 4 grudnia w parafii św. Barbary w Katowicach-Giszowcu z okazji dorocznego święta ich patronki.

Abp Skworc przypomniał, że los św. Barbary już od pierwszych wieków chrześcijaństwa poruszał wierzących. - Wielu ją, młodą dziewczynę o męskiej odwadze, wybrało jako patronkę sytuacji najtrudniejszych, a takie są związane z górniczą pracą - stwierdził. Dodał, że przez jej niezłomną postawę płynie dla nas światło pocieszenia, które przypomina, że Bóg w każdej sytuacji nie przestaje powtarzać krzepiących słów - Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali. Możesz być pewny mojej obecności. Możesz być pewny mojego działania.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Bóg sam angażuje się w nasze losy, nikt nie jest Mu obojętny. Zaznaczył, że to ważne przesłanie dla ludzi współczesnych, którzy często dają posłuch "prorokom kryzysu wartości". Przypominając o przyjętym przez zgromadzonych sakramencie chrztu wskazał, że nie jesteśmy wezwani do bezczynności, ale mamy być narzędziami przemiany na świecie.

Metropolita katowicki podkreślił, że św. Barbara okazała się niezłomnym świadkiem Chrystusa również w więzieniu. - To wskazuje, że każda sytuacja jest dobrą okazją do składania świadectwa wiary - mówił abp Skworc.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że źródłem duchowej siły św. Barbary było jej zjednoczenie z Chrystusem w Komunii św., dlatego przedstawiana jest z kielichem w ręku. - Niech zatem eucharystyczna obecność Chrystusa, ten duchowy pokarm pielgrzymów, będzie dla was źródłem mocy w przeciwnościach". Dodał, że św. Barbara poucza, iż trzeba być zawsze gotowym na spotkanie z Bogiem w bogactwie swojego człowieczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bierzcie przykład z waszej patronki, św. Barbary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.