Biskup Edward Grosz oskarżony o wykorzystywanie seksualne

Biskup Edward Grosz oskarżony o wykorzystywanie seksualne
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Diecezja Buffalo w USA ogłosiła, że jej były biskup pomocniczy Edward Grosz dobrowolnie rezygnuje z pełnienia posługi kapłańskiej i biskupiej na czas trwania śledztwa wszczętego po tym, jak został oskarżony o wykorzystywanie seksualne. 76-letni hierarcha polskiego pochodzenia zaprzecza zarzutom.

Sprawa dotyczy chłopca z parafii św. Brygidy w Bergen, niedaleko Buffalo, którego – według oskarżenia – w latach 1985-1990 miał molestować ks. Richard Keppeler, a od 1990 r. (gdy chłopiec miał 15 lat) bp Grosz.

Ordynariusz diecezji Buffalo bp Michael W. Fisher poinformował o oskarżeniu swego metropolitę, kard. Timothy’ego Dolana z New York, który zgłosił je Stolicy Apostolskiej, zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez papieża Franciszka w liście apostolskim „Vos estis lux mundi” z 2019 r. Powiadomiony został również nuncjusz apostolski w USA abp Christophe Pierre. Diecezjalni prawnicy zgłosili też sprawę do okręgowej prokuratury hrabstwa Erie, którego stolicą jest Buffalo.

Amerykańskie media przypominają, że w listopadzie 2020 roku prokurator generalny stanu Nowy Jork pozwał byłego ordynariusza Buffalo bp Richarda Malone’a oraz bp. Grosza za niedopełnienie obowiązku ochrony dzieci w przypadkach wykorzystywania małoletnich przez duchownych.

KAI/dm

 

Wpisz kod WAKACJED i skorzystaj ze specjalnego rabatu dla czytelników DEON.pl. W dniach 11-18 lipca 2021 r. 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Biskup Edward Grosz oskarżony o wykorzystywanie seksualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.