Biskup Kazimierz Gurda wydał dyspensę na piątek 11 listopada dla wiernych

Biskup Kazimierz Gurda wydał dyspensę na piątek 11 listopada dla wiernych
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek. W związku z tym, że tego dnia organizowane są spotkania patriotyczne, ze względu na dobro duchowe wiernych, ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda wydał dyspensę od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Dyspensa w Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada przypada w tym roku w piątek. W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym, wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 r.

3 listopada dekret w sprawie dyspensy na 11 listopada dla wszystkim wiernym diecezji siedleckiej oraz przebywającym na jej terenie wydał bp Kazimierz Gurda. Dyspensa na terenie innych diecezji w Polsce będzie zależała od decyzji ordynariuszy poszczególnych diecezji. Biskupi diecezjalni tego rodzaju decyzje podejmują autonomicznie.

DEON.PL POLECA

Bp Gurda udzielił dyspensy

"Mając na uwadze, że w tym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek oraz, że dzień ten jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych, ze względu na dobro duchowe wiernych – zgodnie z kanonem 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego – udzielam wszystkim wiernym diecezji siedleckiej oraz przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania w dniu 11 listopada 2022 r. wspomnianej wstrzemięźliwości" - wskazał bp Gurda.

Korzystających z dyspensy, ordynariusz siedlecki "zobowiązał, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji papieża Franciszka lub zastąpili wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności".

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

Dokument wyjaśnia, że do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Smakuj zdrowie każdego dnia!

Z kultową dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej

  • odkryjesz życiodajną moc smacznych potraw,
  • odbudujesz dobrą kondycję Twojego organizmu,
  • poprawisz wygląd swojej skóry,
  • zwalczysz uczucie zmęczenia,
  • ograniczysz infekcje i zwiększysz odporność.

Jedzenie, które...

Skomentuj artykuł

Biskup Kazimierz Gurda wydał dyspensę na piątek 11 listopada dla wiernych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.