Słupsk: bp Zadarko konsekrował kościół, który kiedyś był stodołą

Słupsk: bp Zadarko konsekrował kościół, który kiedyś był stodołą
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Bp Krzysztof Zadarko konsekrował kościół pw. św. Jana Kantego w Słupsku. Budynek kościoła to dawna stodoła, która przed ponad trzema dekadami pełniła funkcje pomieszczenia gospodarczego, a potem magazynu szpitalnego. Charakterystyczne cechy budynku zostały zachowane i artystycznie podkreślone.

W uroczystości konsekracji wzięli udział kapłani związani z parafią, wierni, a także władze Akademii Pomorskiej z pocztem sztandarowym – uroczystość była zarazem liturgiczną inauguracją roku akademickiego.

Bp Zadarko mówił m.in. o tym, że budowla świątynna jest częścią osiedla mieszkalnego. Jak zaznaczył parafianie nie są przypadkowymi sąsiadami połączonymi adresami, lecz wspólnotą w drodze do wieczności.

– Kiedy bp Ignacy Jeż ogłosił, że powstanie tu nowa parafia, zaczęło się tworzenie zarówno kościoła, jak i wspólnoty – przypominał historię parafii ks. Wojciech Filimon, jej obecny proboszcz, wspominając jej pierwszego proboszcza i budowniczego, a obecnego na liturgii konsekracji ks. Antoniego Tofila, oraz architektów.

DEON.PL POLECA

– Także za przyczyną drugiego proboszcza, ks. Andrzeja Skibińskiego, ta wspólnota tworzyła się w ogniu wiary, krzepła i istnieje do dziś. Dziś stoimy w miejscu, które jest dziełem wielu rąk, zarówno księży, jak i świeckich – stwierdził. Jak dodał, do cegiełek, które tworzą kościół św. Jana z Kęt, i tych duchowych i tych materialnych, przyczynił się każdy parafianin.

Budynek, który dzisiaj jest świątynią pw. św. Jana Kantego pierwotnie był stodołą. Tak było przed II wojna światową i taki stan trwał przez wiele lat po jej zakończeniu. Bp Ignacy Jeż poświęcił budynek 28 października 1990 r., a rok później, 1 września 1991 r. erygował parafię pw. Św. Jana z Kęt, patrona profesorów i studentów, jako że na terenie nowej parafii znajdowała się Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku, obecnie Akademia Pomorska, mianując proboszczem ks. Antoniego Tofila.

Parafia obecnie liczy około 6500 tysiąca mieszkańców. Specjalną troską duszpasterską otacza młodzież akademicką, Dom Pomocy Społecznej „Leśna Oaza" i schronisko dla bezdomnych im. św. Brata Alberta. Do parafii należy miejscowość Krępa z kaplicą pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Słupsk: bp Zadarko konsekrował kościół, który kiedyś był stodołą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.