Biskup Serbskiej Cerkwi Prawosławnej zmarł na Covid-19

Biskup Serbskiej Cerkwi Prawosławnej zmarł na Covid-19
(fot. twitter.com)
PAP / jb

Zakażony koronawirusem wpływowy hierarcha Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, 71-letni biskup Milutin Kneżević, zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek, niespełna tydzień po przyjęciu do szpiala - przekazała w poniedziałek jego diecezja Valjevo w zachodniej Serbii.

 

W zeszłym tygodniu biskup Kneżević i dwaj inni duchowni z diecezji Valjevo zostali pozytywnie zdiagnozowani na obecność koronawirusa.

Biskup zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w szpitalu w Belgradzie.

Serbska Cerkiew Prawosławna ma znaczące wpływy w niektórych byłych republikach dawnej Jugosławii, głównie w Serbii, Czarnogórze oraz w Bośnii Hercegowinie.

Po ogłoszeniu w tym miesiącu przez władze Serbii stanu wyjątkowego i zawieszeniu publicznych zgromadzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, patriarcha Irinej zakazał wszelkich nabożeństw i poprosił wiernych, aby oglądali je w telewizji.

Ale jeszcze przez wiele dni duchowni przy użyciu jednej łyżki zanurzonej w winie dawali komunię wiernym zgromadzonym poza świątyniami, a w zeszłym tygodniu ograniczyli dawanie komunii indywidualnym osobom w ich domach - podaje Reuters.

Cerkiew zaleciła także pogrzeby z niewielką liczbą osób i przełożyła chrzty do czasu ustąpienia pandemii.

W celu ograniczenia przenoszenia wirusa serbskie władze zamknęły granice, wprowadziły godzinę policyjną od godz. 17 do 5 rano, nakazały zamknięcie wszystkich restauracji i kawiarni.

Od początku epidemii w liczącej ponad 7 milionów ludzi Serbii stwierdzono 741 przypadków zakażenia Covid-19; 13 osób zmarło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup Serbskiej Cerkwi Prawosławnej zmarł na Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.