Biskup ze slumsów: nie potrafimy zrozumieć nauczania papieża

Biskup ze slumsów: nie potrafimy zrozumieć nauczania papieża
(fot. Sra. Durga / youtube.com)
3 lata temu
CruxNow / kk

Zanim został biskupem pomocniczym, czterdziestojednoletni Gustavo Carrara był jednym z księży posłanych do służby najuboższym mieszkańcom Buenos Aires.

Katedrę wypełnił dźwięk bębnów, które najczęściej można usłyszeć na meczach piłkarskich, a w powietrzu powiewały flagi rozmaitych nacji  - tak wyglądało oficjalne przyjęcie biskupa Gustavo Carrary, nowego biskupa pomocniczego Buenos Aires.

Gustavo Carrara był jednym "curas villeros" - księży, którzy poświęcają się pracy z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami stolicy Argentyny i mieszkają wśród nich w slumsach. Do tej pory był m.in. proboszczem parafii pw. Maryi Panny Matki Ludu, która znajduje się w samym sercu dzielnicy biedoty 1-11-14. Pełnił także funkcję wysłannika biskupa dla najuboższych.

Nominowany przez papieża biskup mieszka w slumsach. Sylwetka Gustavo Carrary >>

"Po nominacji spłynęły do mnie liczne wyrazy sympatii" - mówi bp Carrara w rozmowie telefonicznej z serwisem Crux.

"Moja nominacja jest świadectwem tego, że papież nadal myśli i dba o swe dawne sąsiedztwo, dawną diecezję. Ludzie tutaj zdają sobie z tego sprawę i dlatego ich wyrazy wsparcia nie dotyczą wyłącznie mnie, ale i Ojca Świętego" - dodaje biskup.

Biskup potwierdza, że nadal planuje mieszkać w slumsach. Jeszcze nie wie czy w miejscu, w którym był do tej pory, czy też czeka go przeprowadzka. Póki co udało mu się uzyskać zgodę kardynała Mario Poliego, ordynariusza diecezji.

Nowy biskup jako dewizę przyjął słowa: "Dzielić z ubogimi radość Ewangelii".

Pytany o szczególną wrażliwość papieża w stosunku do ubogich, Carrara mówi, że Franciszek po prostu "jest wierny Ewangelii Jezusa Chrystusa, która nas do tego wzywa". "To sam Pan Jezus pierwszy tak czynił. Szedł do każdego - do ubogich i z ubogimi - głosząc radość Ewangelii" - mówi biskup Carrara.

Dziennikarze byli ciekawi zdania nowego biskupa w kwestii ewentualnej wizyty apostolskiej Franciszka w ojczyźnie. Carrara odpowiada, że oczywiście byłoby to ważne dla kraju, ale "ważniejszym jest żeby Kościół jako całość zobaczył w pontyfikacie papieża Franciszka błogosławieństwo".

"Myślę, że nie potrafimy w pełni zrozumieć wagi jego nauczania, które jest głęboko zakorzenione w Ewangelii. To mnie martwi. Bardzo bym chciał żeby tu przybył, ale bardziej przejmuję się tym, że nie umiemy docenić papieża, a zamiast tego skupiamy się na małych sprawach" - z przejęciem dodaje biskup ubogich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Biskup ze slumsów: nie potrafimy zrozumieć nauczania papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.