Biskupi Europy przyłączają się do apelu papieża ws. uchodźców

Biskupi Europy przyłączają się do apelu papieża ws. uchodźców
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Apel papieża Franciszka o przyjmowanie uchodźców znalazł oddźwięk wśród europejskich episkopatów. W Austrii biskupi zwrócili się do rządu federalnego pod przewodnictwem nowego kanclerza Karla Nehammera o „bożonarodzeniowy znak solidarności i człowieczeństwa”, a konkretnie o przyjęcie 100 rodzin z dziećmi z europejskich ośrodków dla uchodźców, którym przysługuje prawo do azylu.

- Austria już w przeszłości wykazała się wielkim zaangażowaniem humanitarnym - stwierdziła w środę w oświadczeniu konferencja episkopatu, nawiązując pośrednio do przyjęcia dziesiątek tysięcy uchodźców w czasie kryzysu migracyjnego w latach 2015-2016.

Biskupi zwrócili uwagę, że także dziś jest w Austrii wielu gotowych „przyjąć, otoczyć opieką i zintegrować” migrantów w trudnej sytuacji.

Austriaccy biskupi zaznaczyli, że wiedzą o tym na podstawie osobistych rozmów z burmistrzami, gminami, parafiami i innymi instytucjami.

„Kościół jest gotowy do pomocy w pracy z rodzinami migrantów i już przedstawił swoje propozycje” - czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Austrii.

Również Konferencja Episkopatu Niemiec wyraźnie poparła apel papieża. - Kościół w Niemczech opowiada się za hojnymi programami przyjmowania imigrantów i większymi wysiłkami na rzecz przezwyciężenia kryzysu humanitarnego na zewnętrznych granicach UE - stwierdził przewodniczący komisji ds. migracji bp Stefan Heße.

Dodał, że „fakt, iż nowy rząd federalny jest gotowy do dalszego wzmocnienia humanitarnego przyjmowania uchodźców daje nadzieję”. W Niemczech od kilku dni funkcjonuje nowy rząd składający się z socjaldemokratów, zielonych i liberałów.

Konferencja Episkopatu Niemiec i Rada Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD) opublikowały we wtorek ekumeniczne stanowisko w sprawie migracji i uchodźców pt. "Kształtowanie migracji w sposób humanitarny". Prezentowane są w nim różne odpowiedzi na pytanie, jak można kształtować migrację w skomplikowanych warunkach w taki sposób, aby zagwarantować poszanowanie ludzkiej godności.

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), pod przewodnictwem kardynała Jean-Claude'a Hollericha, ponownie wezwała państwa UE do zapewnienia uchodźcom „wspaniałomyślnych możliwości przesiedlenia się do każdego kraju Unii Europejskiej” oraz otrzymania w nich odpowiedniej ochrony i wsparcia. Kardynał z Luksemburga zaapelował do instytucji kościelnych, parafii i wiernych w całej Europie, aby „stali się prawdziwymi świadkami Chrystusa w tym czasie narodzin naszego Pana” i przyjmowali uchodźców „w duchu służby” oraz współpracowali w tym względzie z władzami swoich krajów.

Także w Słowenii nawiązując do apelu papieża Franciszka, biskupi stwierdzili, że ważne jest, aby ich kraj i Unia Europejska "dały wszystkim uchodźcom i migrantom możliwość legalnego ubiegania się o azyl dla siebie i swoich rodzin oraz pomogły im w integracji ze społecznością lokalną".

„Mnóstwo uchodźców i migrantów przybywających do Europy z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jednakże wszystkie kraje i wszyscy obywatele zostali wezwani do okazania solidarności z ludźmi, którzy zostali wypędzeni ze swoich domów przez wojnę i przemoc i którzy pukają do naszych drzwi w nadziei na lepszą przyszłość” - napisali słoweńscy biskupi.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Biskupi Europy przyłączają się do apelu papieża ws. uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.