Biskupi i dokument nt. bioetyki prenatalnej

PAP / mh

Biskupi przygotowują dokument na temat bioetyki prenatalnej - poinformował PAP we wtorek sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (KEP) bp Wojciech Polak po posiedzeniu Rady Stałej KEP.

Bp Polak dodał, że założenia do tego dokumentu przedstawił zaproszony na obrady rady przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser. "Gotowego dokumentu jeszcze nie ma. Jeśli zostanie wypracowany, to będzie przedstawiony na zebraniu plenarnym KEP w marcu" - poinformował.
Jak wyjaśnił bp Polak, chodzi o przypomnienie, na czym polega istota zagrożeń ludzkiego życia w okresie prenatalnym, a także jaka jest nauka Kościoła na ten temat. "Chcemy też wskazać, jakie postawy i reakcje wiernych powinny być zajmowane wobec takich czy innych zagrożeń bioetycznych. Chcemy również przypomnieć o obowiązkach, jakie mają osoby stanowiące prawo, czyli posłowie i senatorowie" - powiedział sekretarz Episkopatu Polski.
Dodał, że dokument ma zawierać pogłębioną refleksję nad kwestiami bioetycznymi pojawiającymi się we współczesnym świecie. Oprócz przedstawienia oceny Kościoła mają w nim być zawarte duszpasterskie rady, jak mówić wiernym o sprawach związanych z bioetyką.
Jak powiedział bp Polak, podczas obrad Rada Stała KEP wiele uwagi poświęciła obronie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. "Chodzi nie tylko o protest przeciwko proponowanym zmianom dotyczącym samej definicji małżeństwa, ale przede wszystkim o obronę (...) małżeństwa jako związku opartego na prawie naturalnym, który dotyka istoty bycia człowiekiem - mężczyzną i kobietą. Taki związek jest chroniony m.in. w polskiej konstytucji" - powiedział.
Dodał, że na posiedzeniu rady został też przedstawiony przygotowywany od dłuższego czasu wstępny projekt dokumentu na temat duszpasterstwa emigracyjnego. Rada Stała KEP - jak zaznaczył bp Polak - zapoznała się też z warunkami ogłoszonego w Monitorze Polskim konkursu na miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla programu społeczno-religijnego.
361. Zebranie Plenarne Episkopatu, którego przygotowaniem zajmie się Rada Stała, odbędzie się w dniach 5-6 marca 2013 r.
W październiku 2010 r. przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser w wywiadzie dla PAP mówił, że ustawy, które zakazują zapłodnienia pozaustrojowego, będą przez Kościół katolicki akceptowane. Poparte mogą być te, które je ograniczają w dużym stopniu - ale nie takie, które idą za daleko. Wyjaśniał, że Kościół katolicki sprzeciwia się zapłodnieniu za pomocą metody in vitro, bo powoduje to śmierć wielu innych embrionów poprzez zamrażanie nadliczbowych i ich selekcję. Dodał, że posłowie, którzy świadomie poprą ustawy dopuszczające metodę in vitro, mrożenie i selekcję zarodków, automatycznie będą poza wspólnotą Kościoła.
Pionierski program dofinansowania in vitro rozpoczęła na jesieni 2012 r. Częstochowa. Spośród 36 zgłoszonych par do programu zakwalifikowano 12. Pierwsze dziecko jest już "w drodze" - jedna z par, która skorzystała z dofinansowania w wysokości 3 tys. zł, pomyślnie przeszła procedurę i kobieta jest w ciąży. Podobne pomysły mają radni innych miast w Polsce.
Na jesieni ub. roku rząd przedstawił nowe rozwiązanie ws. in vitro. Procedura ma być finansowana w ramach programu zdrowotnego; refundacja będzie dostępna dla par, które udokumentują, że od roku bezskutecznie starają się o dziecko. Program ma się rozpocząć w lipcu 2013 r. i objąć 15 tys. par. Rozpisany jest na trzy lata z możliwością przedłużania; jego dalsze losy będą zależały od zapisów ustawy, która miałaby powstać w ciągu pierwszych trzech lat działania programu. Ma ona rozstrzygnąć m.in., czy dozwolone będzie mrożenie lub niszczenie zarodków, a także kto będzie mógł korzystać z tej procedury.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi i dokument nt. bioetyki prenatalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.