Biskupi o obronie symboli religijnych

KAI / psd

Przyjęcie stanowiska w sprawie obrony symboli religijnych w miejscach publicznych będzie pierwszym punktem rozpoczętego dziś w Olsztynie 352. zebrania plenarnego Episkopatu. Ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu poinformował, że wśród pozostałych tematów będzie pomoc powodzianom i dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Ks. Kloch przypomniał, że 30 czerwca odbędzie się posiedzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu związane z odwołaniem się Włoch od wyroku tegoż Trybunału, a zakazującego umieszczania symboli religijnych, w tym wypadku krzyża – w szkołach. Jak zapowiedział rzecznik, biskupi wyrażą stanowisko w obronie symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

DEON.PL POLECA
Biskupi zajmą się także trudną sytuacją powodzian i pomocą dla nich. Ks. Kloch zwrócił uwagę, że pomoc potrzebna będzie być może nawet przez lata i podkreślił, że dotychczas Caritas Polska przekazała na potrzeby poszkodowanych 14 milionów zł.

Podczas dwudniowych obrad biskupi omówią także obecną debatę wokół problematyki in vitro. Abp Józef Michalik powiedział KAI tuż przed rozpoczęciem obrad, że taki punkt w programie obrad jest konieczny zwłaszcza po niedawnym komunikacie Rady Episkopatu ds. Rodziny i po tym kiedy – jak wyraził się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – „temat ten wywołał tyle szumu”.

Rzecznik Episkopatu zapowiedział dalsze rozmowy Kościoła katolickiego w Polsce z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Pierwsze spotkanie przedstawicieli obydwu stron, które odbyło się w lutym w Warszawie, będzie kontynuowane, tym razem z udziałem abp. Hilariona, który nie mógł w lutym przybyć do Warszawy z powodów trudności komunikacyjnych.

Spotkanie z udziałem metropolity, który jest, jak zaznaczył ks. Kloch, „numerem dwa” w hierarchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, odbędzie się 24 czerwca w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Jednym z tematów obrad będą też prześladowania, jakie spotykają współczesny Kościół w różnych częściach świata. Za kilka dni przybędzie do Polski biskup z Pakistanu, który omówi sytuację tamtejszych chrześcijan. „Pamiętamy także Ziemię Świętą, Irak i Turcję, gdzie ostatnio zginął biskup katolicki” – zaznaczył ks. Kloch.

Rzecznik Episkopatu nie wykluczył, że biskupi odniosą się w komunikacie z obrad do wyborów prezydenckich w Polsce dodając jednak, iż hierarchowie mają świadomość obowiązywania ciszy wyborczej. „Ale cisza wyborcza wcale nie zakazuje prośby, zachęty do tego, żeby głosować” – zaznaczył ks. Kloch.

W piątek wieczorem, podczas uroczystej Mszy św. w olsztyńskiej katedrze, biskupi wspólną modlitwą zamkną Rok Kapłański.

Natomiast w niedzielę hierarchowie uczczą 750-lecie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz postać Mikołaja Kopernika.

Obrady 352. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski odbywają się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi o obronie symboli religijnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.