Biskupi o wykorzystywaniu seksualnym, synodzie nt. młodzieży i godności każdego życia ludzkiego

Biskupi o wykorzystywaniu seksualnym, synodzie nt. młodzieży i godności każdego życia ludzkiego
(fot. BP KEP)
PAP / pk

Biskupi przypominają o godności każdego życia ludzkiego, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - czytamy w komunikacie wydanym po obradach 381. Zebrania Plenarnego KEP.

W przekazanym PAP komunikacie, jego autorzy poinformowali, że prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci oraz ochrona osób małoletnich, jak również 85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie były głównymi tematami obrad 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce 19 listopada na Jasnej Górze.

Podczas obrad Konferencja Episkopatu Polski przyjęła "Stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych". W komunikacie jest podkreślone, że "Biskupi polscy wzywają do zdecydowanego przeciwstawiania się grzechowi i przestępstwu nadużyć wobec osób małoletnich. Przypominają, że ochrona dzieci i młodzieży jest niezbywalną częścią misji powierzonej Kościołowi".

Biskupi wysłuchali także relacji delegatów Episkopatu Polski z październikowego Synodu w Rzymie, który był poświęcony młodzieży. "Ojcowie synodalni podkreślili potrzebę większego zaangażowania młodzieży w życie i misję Kościoła oraz konieczność tworzenia Kościoła 'z młodymi', a nie tylko 'dla młodych'. Zaznaczyli, że trzeba tworzyć w naszych diecezjach i parafiach konkretne miejsca dające możliwość słuchania młodych oraz towarzyszenia im w rozeznawania ich powołania, charyzmatu, posługi i działania. Biskupi ufają, że to zaangażowanie wzmocni wyraźnie potencjał ewangelizacyjny Kościoła i pozwoli dotrzeć z orędziem Dobrej Nowiny także do tych młodych ludzi, którzy oddalili się od wspólnoty wierzących - podkreślają autorzy komunikatu.

W związku z tym, że w niedzielę 25. listopada wspominana będzie 85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, biskupi proszą, aby w tym dniu "w sposób szczególny modlić się o pokój na świecie oraz w intencji ofiar głodu".

Na zakończenie komunikatu księża biskupi, którzy po Zebraniu Plenarnym KEP rozpoczęli doroczne rekolekcje, proszą wiernych o modlitwę i błogosławią Polakom w ojczyźnie i poza jej granicami. Zachęcają jednocześnie do jak najlepszego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia m.in. przez udział w mszach świętych roratnich i rekolekcjach adwentowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi o wykorzystywaniu seksualnym, synodzie nt. młodzieży i godności każdego życia ludzkiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.