W drugą niedzielę Adwentu XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Oto zeszłoroczne wydatki

W drugą niedzielę Adwentu XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Oto zeszłoroczne wydatki
(fot. Aitor Serra Martin / Shutterstock)
kai / pch

W niedzielę 9 grudnia przy kościołach odbędzie się zbiórka do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie. "Regularna pomoc Kościołowi na Wschodzie trwa od 1989 r. i że jest to wyraz naszej solidarności i wdzięczności za wsparcie, którego doświadczał w trudnych czasach również Kościół w Polsce".

Bp Miziński podczas konferencji prasowej w siedzibie KEP przypomniał, że regularna pomoc Kościołowi na Wschodzie trwa od 1989 r. i że jest to wyraz naszej solidarności i wdzięczności za wsparcie, którego doświadczał w trudnych czasach również Kościół w Polsce. Zwrócił także uwagę, że odradzający się Kościół na Wschodzie tworzony jest w dużej mierze przez naszych rodaków, którzy po wojnie zostali za wschodnią granicą.

S. Maria Zadrożna FSK z "Centrum rehabilitacji i wczesnej pomocy dzieciom niewidomym i słabowidzącym" w Starym Skałacie na Ukrainie serdecznie podziękowała wszystkim, którzy wspierają Kościół na Ukrainie. Podzieliła się też doświadczeniem swojej pracy, opowiadając o działaniach Centrum, z którego korzysta ponad 100 rodzin z całej Ukrainy.

Alicja Brzan-Kłoś poinformowała o akcjach prowadzonych przez Stowarzyszenie, m.in. o przeprowadzonej już po raz 12 akcji Podaruj znicz na Kresy", "Koszyk dla Polaków na Kresach" i wakacjach "Lato z Polską" organizowanych dla dzieci ze Wschodu.

Joanna Stańczak uczestniczka Wolontariatu Syberyjskiego opowiadała o swoim pobycie w polskiej wsi Wierszyna ok. 150 km na północ od Irkucka. - Organizowaliśmy przede wszystkim półkolonie dla dzieci, gotowaliśmy, pomagaliśmy księdzu proboszczowi w tym, w czym mogliśmy go wyręczyć. Ten wolontariat bardzo otworzył mi serce i zmienił wiele w moim życiu - podkreśliła.

Michał Stępniewski, członek Rady Ekonomicznej Archidiecezji Warszawskiej, inicjator projektu "Most Modlitewny", zaznaczył, że idea "mostu" polega na nawiązaniu współpracy między parafiami na Syberii i parafiami w Polsce. Poinformował, że w ramach trwającej już od 4 lat akcji powstało już 9 par parafii współpracujących, co wiąże się z wymianą księży w ramach rekolekcji, zapraszaniem dzieci polskiego pochodzenia na święta Bożego Narodzenia do Polski czy też ostatnio - zorganizowaniem wakacyjnego wyjazdu młodzieży połączonego z uczestnictwem w pielgrzymce na Jasną Górę.

O zrealizowanych w ciągu ostatniego roku projektach opowiedział ks. Leszek Kryża, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

W bieżącym roku Zespół zebrał 2 470 000 zł. Zrealizował z tego już ponad 300 próśb na kwotę ponad 2 mln. zł. Prośby te dotyczą dotacji na odbudowę i renowację kościołów, plebanii czy sal katechetycznych. Dotowane są również inicjatywy duszpasterskie oraz działalność charytatywna.

Ks. Leszek Kryża podkreślił m.in. zaangażowanie zespołu w organizację II Kongresu Młodzieży Polonijnej, Wolontariat Syberyjski, w ramach którego do pracy na Wschodzie wysłano 35 wolontariuszy, wyjazdy formacyjno - wypoczynkowe dla ok. 30 grup, czy cieszącą się olbrzymim odzewem akcję "Zbiórka Strojów Komunijnych na Wschód".


KEP przedstawił także wydatki zebranych pieniędzy w zeszłym roku:

  • na pomoc dzieciom i młodzieży ok. 415 tys. zł
  • na pomoc liturgiczną - ponad 390 tys. zł
  • na pomoce katechetyczne i ewangelizację przez media - ponad 170 tys. zł
  • na pomoc remontowo - budowlaną - ponad 612 tys. zł
  • na budowę i funkcjonowanie ośrodków duszpasterskich i pomocowych - ponad 511 tys zł
  • na pomoc ordynariuszom diecezji Kościoła Katolickiego na Wschodzie - 180 tys. zł
  • Wolontariat Syberyjski - ponad 33 tys. zł.
  • Leksykon o duchownych pracujących na Wschodzie - ponad 15 tys. zł
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W drugą niedzielę Adwentu XIX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Oto zeszłoroczne wydatki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.