Biskupi przepraszają rozwodników i osoby w ponownych związkach za poczucie odrzucenia ze wspólnoty

Biskupi przepraszają rozwodników i osoby w ponownych związkach za poczucie odrzucenia ze wspólnoty
(fot. Exe Lobaiza / cathopic.com)
cruxnow.com / ms

"Być może cierpieliście będąc wśród nas z powodu osądu i krytyki" - napisał jeden z duszpasterzy. "Przez długi czas deklarowaliśmy, że nie możecie być w pełni dopuszczeni do sakramentów pokuty i Eucharystii, podczas gdy w wielu z was pragnienie wsparcia przez dar sakramentów i poczucia wspólnoty"- dodał. 

W ubiegłym tygodniu jeden z włoskich biskupów Renato Marangoni napisał do wiernych emocjonalny list duszpasterski zatytułowany "Słowo, którym się z wami dzielę: przepraszam!". List skierowany jest zwłaszcza do osób rozwiedzionych, żyjących w separacji lub ze względu na sytuację życiową żyjących w nieformalnych związkach. 

Przemawiając do ludzi "którzy doświadczyli sytuacji doprowadzających ich do separacji lub rozwodu, oraz do tych, którzy postanowili ponownie wejść w nowy związek cywilny, bądź żyć z kimś bez ślubu" bp Marangoni powiedział, że pragnie wraz z tymi parami otworzyć "związek świadomości, szacunku i dialogu”.

Użyte na początku listu pasterskiego słowo "przepraszam" jest dla według duchownego wyrazem świadomości tego, że osoby rozwiedzione lub żyjące w ponownych (nieformalnych) związkach są bardzo często ignorowane we wspólnotach parafialnych.

"Być może cierpieliście będąc wśród nas z powodu osądu i krytyki" - napisał duszpasterz. "Przez długi czas deklarowaliśmy, że nie możecie być w pełni dopuszczeni do sakramentów pokuty i Eucharystii, podczas gdy w wielu z was pragnienie wsparcia przez dar sakramentów i poczucia wspólnoty"- dodał. 

List duszpasterski hierarchy odbił się szerokim echem we Włoszech i wywołał lawinę skrajnych reakcji.

List biskupa skomentował m.in. katolicki portal "Radio Spada", znany z przywiązania do tradycji. W opublikowanym materiale podkreślono, że mimo iż list napisał biskup, "nie ma w nim wezwania, by porzucić poważnie grzeszną sytuację, zagrażającą wiecznemu przeznaczeniu duszy, nie wspomina się o wysokich chrześcijańskich wartościach, jakimi są czystość i świętości rodziny, brakuje również odniesienia do jedności i nierozerwalności małżeństwa".

Bp Marangoni nie jest jednak osamotniony w swoim działaniu. W tym tygodniu mają zostać opublikowane przez innego włoskiego biskupa Corrada Piazzola wytyczne dotyczące wdrażania "Amoris Laetitia", które pozwolą na indywidualne rozpatrzenie możliwości dopuszczania osób rozwiedzionych i żyjących w ponownych (niesakramentalnych) związkach do przyjmowania sakramentów.

Włoski weteran-obserwator Watykanu, Francesco Grana, zwrócił uwagę na to, że działania bp Maragoniego oraz bpa Pizziolego są "ważnymi inicjatywami oznaczającymi zmianę mentalności, szczególnie we włoskim Kościele katolickim", są ponadto znakiem, że zapoczątkowane przez Franciszka procesy zaczynają przynosić owoce.

Adhortacja "Amoris Laetitia" została opublikowana trzy lata temu, jest zwieńczeniem dwóch synodów biskupów poświęconych rodzinie, podczas których kwestia dostępu do sakramentów dla rozwiedzionych i żonatych par była jedną z najbardziej kontrowersyjnych omawianych spraw.

Do tej pory Konferencja Episkopatu Włoch nie wydała zbiorowego zestawu wytycznych dotyczących wdrażania "Amoris Laetitia". Bp Piazzolo przyznał, że opracowanie wytycznych w jego diecezji zajęło tak dużo czasu, dlatego, że oponowały przeciwko nim niektóre grupy kościelne

"«Amoris Laetitia» nie zamierza usuwać żadnej dyscypliny kościelnej ani kanonicznej, a tym samych dopuszczać pary we wszystkich sytuacjach do wszystkich czynności kościelnych" - powiedział bp Piazzolo, dodając, że Franciszek wybrał "najbardziej uciążliwą i męczącą ścieżkę: rozeznania poszczególnych przypadków, w osobistym i duszpasterskim tempie".

Hierarcha zwrócił również uwagę na potrzebę wprowadzenia wytycznych ze względu na trudną sytuację wielu par, które "od dawna cierpiały, żyjąc w trudnej komunii ze wspólnotą kościelną: wspólnotą, w której pragną żyć w pełni i od której czują się oddzielone ze względu na normy dyscyplinarne dotyczące rozwiedzionych i żyjących w niesakramentalnych związkach" - powiedział.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi przepraszają rozwodników i osoby w ponownych związkach za poczucie odrzucenia ze wspólnoty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.