Być razem w Kościele (po "Amoris Laetitia")

Być razem w Kościele (po "Amoris Laetitia")
(fot. Anna Jędrusiak)

Nie pamiętam podobnej sytuacji. Minęły już dwa lata odkąd papież Franciszek ogłosił posynodalną adhortację "Amoris Laetitia", a dokument poświęcony wyzwaniom przed którymi stają rodziny we współczesnym świecie, nadal rozgrzewa do czerwoności rzesze katolików.

Jedni zarzucają papieżowi zdradę doktryny, inni go bronią doceniając jego rolę duszpasterską - a to wszystko przez jeden przypis. W samym środku są prawdziwi ludzie i realne, intymne problemy związane z poszukiwaniem swojego miejsca w Kościele. To właśnie im i ich historiom poświęcamy trzeci numer "Czytaj Dalej. Magazyn DEON.pl".

Otwierają go dwa reportaże, które pokazują dramatycznie różne sytuacje. "Z ołtarza widać ich głodne spojrzenia. Zazdroszczę im wiary" Szymona Żyśki to świadectwo tak zwanych małżeństw z rozeznania: osób rozwiedzionych, które wchodząc w ponowne związki, zachowały silne przywiązanie do Kościoła i niezłomną wiarę. Dziś tworzą duszpasterstwo małżeństw niesakramentalnych, ale pomimo tego ciągle zmagają się z napiętnowaniem.

Michał Lewandowski w tekście "Miłość, zdrada i grzech, które wydarzyły się we wtorek" pokazuje bolesną historię zdradzonej kobiety, która w momencie ogromnego kryzysu niestety nie znalazła oparcia w Kościele. Oba teksty wchodzą ze sobą w dialog, ukazując rany, ale i proces leczenia, radzenia sobie z cierpieniem.

DEON.PL POLECA

Wielu krytyków papieża zarzuca mu rewolucyjne zmiany. Wszystkim polecam dwa kolejne teksty, które wyraźnie pokazują, że "ostrzej to już było" i zmiana z jaką mamy do czynienia, to nie przewrót, a ewolucja doktryny. Wywiad Bartłomieja Surego i Karola Wilczyńskiego z ks. dr hab. Andrzejem Muszalą prezentuje szeroką panoramę dziejów Kościoła i dotychczasowych, znacznie bardziej radykalnych zmian, które miały miejsce na przestrzeni wieków w stosunku do osób będących w związkach "niesakramentalnych". Ks. Muszala zdecydowanie odpowiada krytykom papieskiego dokumentu, zwracając uwagę, że "Franciszek po prostu wraca do Ewangelii. Zawraca nas, Kościół, z drogi kazuistyki, na drogę rozeznawania".

W obronie nauczania papieża staje także prof. Rocco Buttiglione, przyjaciel Jana Pawła II. Publikujemy wyjątkowe fragmenty jego książki poświęconej adhortacji "Amoris Laetitia", która już wkrótce ukaże się nakładem wydawnictwa WAM. Książkę opatrzył wprowadzeniem emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Müller. To właśnie ta publikacja wyjaśniła wątpliwości niemieckiego kardynała wobec adhortacji o rodzinie. Nie byłoby "Amoris Laetitia" bez papieża-Polaka.

Ostatni tekst z bloku głównego jest autorstwa Piotra Chydzińskiego, który apeluje do osób rozwiedzionych by pamiętały, że także są w Kościele, z którego nikt ich nie powinien wyrzucać. Zestawia nauczanie Franciszka z "Familiaris Consortio" Jana Pawła II. To popularne zestawienie, bo często je się sobie przeciwstawia, ale Chydziński prezentuje w jaki sposób te dwa dokumenty się wzajemnie dopełniają.

Jak co miesiąc przywołujemy również kilka wyjątkowych tekstów, które ukazały się w ostatnim okresie na DEON.pl. To rozmowa z bohaterskimi zakonnicami z Syrii, pasjonująca opowieść o zmaganiach z wiarą Stephena Hawkinga oraz ważny głos w dyskusji na temat teologii płci.

Grafika będąca tematem przewodnim numeru to most. Szukajmy pod nie fundamentów i budujmy ich jak najwięcej.

Karol Kleczka redaktor prowadzący nr 3 "Czytaj Dalej. Magazyn DEON.pl".

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Być razem w Kościele (po "Amoris Laetitia")
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.