Biskupi z Kuby o papieżu: misjonarz miłosierdzia

Biskupi z Kuby o papieżu: misjonarz miłosierdzia
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
4 lata temu
KAI / ak

"Na prośbę Konferencji Biskupów Katolickich Kuby" organ Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby, dziennik "Granma" opublikował na swej stronie internetowej ich przesłanie, ogłoszone w związku z wizytą papieża Franciszka w dniach 19-22 września br.

Przygotowujemy się na przyjęcie papieża jako "misjonarza miłosierdzia" - napisali hierarchowie w ogłoszonym 29 czerwca przesłaniu. Podkreślili, że zapowiedź wizyty Franciszka przyjęli z wielką radością zarówno katolicy jak i wielu innych Kubańczyków.

- Ojciec Święty pragnie okazać swą bliskość w chwili, gdy - dzięki jego mediacji - oddychamy powietrzem nadziei w naszym życiu narodowym w obliczu nowych możliwości trwającego dialogu między Stanami Zjednoczonymi i Kubą. To bardzo ważne, co zrobił jako pasterz Kościoła powszechnego dążąc do pojednania i pokoju między wszystkimi ludami ziemi! - stwierdzili hierarchowie 82 dni przed rozpoczęciem papieskiej podróży apostolskiej, przypominając, że Franciszek jest trzecim papieżem odwiedzającym Kubę w ciągu 17 lat. Wcześniej byli tam św. Jan Paweł II w styczniu 1998 r. i Benedykt XVI w marcu 2012 r.

Tak jak św. Jan Paweł II - którego "słów i gestów nie zapomnieliśmy" - był na tej karaibskiej wyspie przyjmowany jako "zwiastun prawdy i nadziei", a Benedykt XVI jako "pielgrzym miłości", Franciszek zostanie przyjęty jako "misjonarz miłosierdzia", gdyż bez wytchnienia o nim mówi i ogłosił Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy Miłosierdzia (8 grudnia 2015 - 20 listopada 2016). Jego obecność na Kubie będzie zaproszeniem do tego, by "nie ustawać w praktykowaniu miłosierdzia", gdyż "wszyscy na tym świcie, także na Kubie, potrzebujemy miłosierdzia dla siebie i dla innych" - napisali kubańscy hierarchowie.

W ramach duchowych przygotowań do spotkania z papieżem, biskupi zapowiedzieli, że pierwszy piątek lipca, sierpnia i września będzie dniem modlitwy i postu o uproszenie miłosierdzia. Natomiast w nocy z czwartku 17 na piątek 18 września w każdej wspólnocie katolickiej zostanie zorganizowane czuwanie modlitewne przygotowujące "serca Kubańczyków do usłyszenia i przyjęcia przesłania nadziei i współczucia, jakie przyniesie papież Franciszek".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi z Kuby o papieżu: misjonarz miłosierdzia
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Biskupi z Kuby o papieżu: misjonarz miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.