Boże Ciało i potrzeba otwartości na człowieka

6 lat temu
KAI / drr

Abp Józef Kupny przewodniczył dziś uroczystościom Bożego Ciała we wrocławskiej katedrze, wzywając uczestników do otwartości na każdego człowieka oraz do gotowości dzielenia się Jezusem ze spotkanymi ludźmi.

- Eucharystia od samego początku budowała wspólnoty - mówił hierarcha, przywołując przykład pierwszych gmin chrześcijańskich i dodając, że kiedy dziś narzekamy na nasze parafie, że za mało są wspólnotami, a ludzie w nich nie znają się, nie pomagają sobie to znak, że trzeba wrócić do tego, czym żyli pierwsi chrześcijanie. - Wspólnotę człowieka z człowiekiem buduje się codziennym wysiłkiem ducha i woli, a nie porywem emocji - mówił abp Kupny.

Zwrócił przy tym uwagę, że w czasie procesji Bożego Ciała wspólnota zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, co jest czasem interpretowane jako znak czterech stron świata. - Oznacza to, że jesteśmy otwarci na każdego i gotowi dzielić się ze wszystkimi naszym największym skarbem - Jezusem obecnym wśród nas postacią chleba - tłumaczył metropolita wrocławski.

Hierarcha przypomniał także, że przyjęcie Komunii świętej nie jest tylko aktem przyjęcia Boga pod postacią chleba, ale jest to także akt wejścia we wspólnotę osób Boskich. - Ja przyjmuję Jezusa, ale także On mnie przyjmuje i tu muszę odpowiedzieć sobie na pytanie: "Czy takim, jaki jestem On może mnie przyjąć?". Może powinienem coś zmienić w swoim życiu, coś naprawić, komuś przebaczyć - zaznaczył, dodając: - Przyjmując Komunię św. przyjmuję osobę Jezusa. Jezus jest we mnie, ale równocześnie ja jestem w Nim.

We wrocławskich uroczystościach uczestniczył abp Dieudonné Nzapalainga, ordynariusz Bangi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Republiki Środkowej Afryki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Boże Ciało i potrzeba otwartości na człowieka
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Boże Ciało i potrzeba otwartości na człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.