Bp Barron: wróćmy do pokojowej przestrzeni rozmowy i sporu

Bp Barron: wróćmy do pokojowej przestrzeni rozmowy i sporu
fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
10 miesięcy temu
KAI / sz

Do ponownego przestrzegania zasad demokratycznych i pokojowego sposobu rozstrzygania sporów wezwał Amerykanów bp Robert Barron w następstwie zamieszek na Kapitolu, w wyniku których zginęło 5 osób. Biskup pomocniczy archidiecezji Los Angeles zaapelował, by każdy obywatel USA dokonał „rachunku sumienia”, patrząc na miniony rok, kiedy można było dostrzec „degradację naszych podstawowych wartości demokratycznego dyskursu”.

„Wydaje mi się, że to, co widzimy, to załamanie jednej ze wspaniałych cech naszej liberalnej demokracji, polegającą na otwarciu się na pozbawioną przemocy przestrzeń - przestrzeń rozmowy, debaty, argumentów, głosowania - wszystkie te pokojowe środki, za pomocą których rozstrzygamy spory i jako kraj idziemy naprzód” – powiedział biskup Barron w filmie zamieszczonym na Facebooku i Twitterze. Duchowny przyznał, że to, co zobaczył, gdy ludzie brutalnie zaatakowali „świętą dla obywateli przestrzeń”, napełniło go głębokim niepokojem.

Twórca apostolatu ewangelizacyjnego „Word on Fire”, zauważył, że przemoc rozprzestrzeniająca się w szerokim „spektrum ideologicznym” zastępowała ostatnio dyskusję i rzeczowe spory. „Ludzie atakujący nasze instytucje, ludzie odmawiający zaangażowania się w coś takiego jak prawdziwy spór lub dyskusja czy debata obywatelska, lecz uciekający się do przemocy. To musi się skończyć” – wezwał i przypomniał, że „wiele z najlepszych cech naszej demokracji jest zakorzenionych w głęboko religijnych zasadach: równości i wolności oraz godności jednostki - i tej pokojowej przestrzeni do rozstrzygania naszych sporów”.

Wezwał do „narodowego rachunku sumienia” i spojrzenia na to w „jaki sposób – we wszystkich dziedzinach, od mediów społecznościowych po nasze ulice, a teraz do samego Kapitolu - rozstrzygamy nasze spory”.

„Czy jesteśmy w stanie zamieszkać w tej zdrowej przestrzeni naszej demokracji, czy też uciekamy się do czegoś o wiele bardziej niebezpiecznego, o wiele bardziej prymitywnego? Czy wszyscy możemy ... poważnie się zastanowić nad tym negatywnym skrętem, który uczynił nasz kraj?” – pyta biskup.

Celem założonego przez bp. Barrona apostolatu jest zapraszanie ludzi do uczestnictwa w życiu Kościoła i korzystania w pełni z jego darów. Wnikliwe i błyskotliwe komentarze biskupa na temat aktualnych wydarzeń politycznych, kulturalnych i społecznych oglądane są przez ogromne rzesze internautów na całym świecie. Hierarcha głosił katechezę podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Barron: wróćmy do pokojowej przestrzeni rozmowy i sporu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.