Bp Bronakowski o alkoholizmie Polaków. "To wielki narodowy dramat"
To wielki narodowy dramat, bo przecież alkohol jest niebezpiecznym środkiem psychoaktywnym, który łatwo uzależnia i prowadzi do innych zniewoleń - wskazał przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.
Zgodnie z decyzją biskupów od 1984 r. sierpień jest w Kościele katolickim w Polsce miesiącem abstynencji. Kościół w tym czasie zachęca do podjęcia wyrzeczenia w intencji osób uzależnionych od alkoholu i dawania świadectwa życia w trzeźwości.
W tym roku sierpień jako miesiąc abstynencji obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce pod hasłem "Trzeźwość polską racją stanu!". W "Apelu na sierpień – miesiąc abstynencji 2024" bp Bronakowski podkreślił, że decyzja o sierpniowej abstynencji jest świadectwem wewnętrznej wolności i wyrazem troski o dobro wspólne.
"Nasze społeczeństwo zmaga się z poważnymi problemami, których źródłem są uzależnienia. Alkoholizm, nikotynizm, narkomania, hazard, pornografia, uzależnienie od Internetu – to niektóre z długiej listy zniewoleń, jakich doświadczają Polacy, w tym wielu ludzi młodych. Nadal jednak największym, najgroźniejszym problemem jest nadużywanie alkoholu" – ocenił.
Według bp. Bronakowskiego spożycie alkoholu w Polsce rośnie, a szkodliwe używanie alkoholu dotyczy prawie 20 proc. Polaków.
"Ta ogromna liczba nietrzeźwych rodaków niszczy swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Powoduje wiele tragedii przede wszystkim w życiu rodzin. Skutkiem są rozbite małżeństwa, niewyobrażalne cierpienia bliskich, zwłaszcza dzieci, poważne choroby, groźne przestępstwa. Konsekwencją nadużywania alkoholu są także straty ekonomiczne i społeczne, jakie wszyscy ponosimy" – zaznaczył.
Hierarcha zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku największy udział w wydatkach spożywczych Polaków miał alkohol. "To wielki narodowy dramat, bo przecież jest on niebezpiecznym środkiem psychoaktywnym, który łatwo uzależnia i prowadzi do innych zniewoleń" – stwierdził.
Podkreślił, że choć Kościół katolicki od wieków wspiera trzeźwość Polaków, to obowiązek tworzenia środowiska sprzyjającego trzeźwości spoczywa także na instytucjach państwowych i samorządowych.
"Warunkiem spełnienia tego obowiązku jest dobre prawo i konsekwentne egzekwowanie jego zapisów. Władze państwowe i samorządowe muszą wspierać te działania społeczne, które propagują postawy abstynenckie i trzeźwościowe" – napisał bp Bronakowski.
Zaapelował do władz o podjęcie działań zmniejszających dostępność fizyczną i ekonomiczną do alkoholu, a także o doprowadzenie do zakazu jego reklamy.
"W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości. Jeśli alkohol jest dla nas czymś ważnym, bez czego nie wyobrażamy sobie życia, musimy to zmienić. Właśnie sierpień – miesiąc abstynencji – jest dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie" – prosił bp Bronakowski.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł