Bp Bronakowski: Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do wstrzemięźliwości

Bp Bronakowski: Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do wstrzemięźliwości
fot. Radio Maryja / YouTube
PAP / pk

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do modlitwy, pokuty i wstrzemięźliwości, skierowaną do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli - powiedział we wtorek przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski.

Bp Bronakowski wziął we wtorek udział w konferencji prasowej zapowiadającej 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego.

- Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest to bardzo ważna, coroczna inicjatywa Kościoła w Polsce. Jest to zachęta do modlitwy, pokuty i wstrzemięźliwości, skierowana do wierzących, a także wszystkich ludzi dobrej woli. Widzimy bowiem coraz więcej ludzi uzależnionych od alkoholu i innych substancji, uzależnionych także od hazardu, internetu czy pornografii - przyznał hierarcha.

Przypomniał, że inicjator Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu kard. Stefan Wyszyński widział uzależnienie jako zagrożenie nie tylko dla Kościoła, ale też dla całego narodu.

DEON.PL POLECA

- Często powtarzał, że troska o trzeźwość jest polską racją stanu. Zachęcał rodaków do osobistej i wspólnej modlitwy o pokonanie plagi pijaństwa - dodał.

Zdaniem bp. Bronakowskiego podstawowym problemem w Polsce jest "proalkoholowa mentalność". Przytoczył dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 r., według których w populacji powyżej 15. roku życia na głowę każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu.

- A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu - zastrzegł.

Podkreślił, że spożycie piwa w Polsce wynosi 136 litrów na każdą osobę powyżej 15 lat.

- Piwo stało się najtańszym napojem chłodzącym. A więc reklama, niezwykle łatwa dostępność fizyczna i ekonomiczna alkoholu - to wszystko przekłada się na szeroką gamę tzw. strat alkoholowych - mówił.

Bp Bronakowski przedstawił również ogólnopolskie inicjatywy Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, które mają na celu "zjednoczenie jak największej liczby osób wokół troski o trzeźwość".

- Są to sesje, sympozja, konferencje, ale także pielgrzymki, rekolekcje, dni skupienia. To także opracowanie materiałów dla duszpasterzy, aby pomóc im w pracy trzeźwościowej we wspólnotach parafialnych - dodał.

Zaznaczył, że jak co roku Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przygotował "Vademecum Apostolstwa Trzeźwości", zawierające materiały na każdy dzień Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, propozycje nabożeństw, modlitw, świadectwa i artykuły.

Przypomniał, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu przebiegnie pod hasłem: "Ku trzeźwości z Kościołem".

- Jako wierzący chcemy kroczyć drogą ku trzeźwości indywidualnej, rodzinnej, społecznej i narodowej według ugruntowanej przez wieki nauki Kościoła. Jeśli chcemy być naprawdę wolni, to musimy zrywać więzy niewoli, wszelkich uzależnień - zastrzegł.

Członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, psycholog ks. Marek Dziewiecki wyjaśnił, że dla dzieci i młodzieży trzeźwość oznacza całkowitą abstynencję, a dla osób dorosłych - albo abstynencja albo umiarkowane, symboliczne sięganie po alkohol.

- Nietrzeźwość to sięganie po alkohol nawet w tzw. małych ilościach przez nieletnich i upijanie się przez dorosłych. Dlaczego nietrzeźwość jest tragiczna? Dlatego, że prowadzi do zaburzonych relacji, do niszczenia zdrowia, do samobójstwa na raty. A na dłuższą metę do uzależnienia - zaznaczył.

Ks. Dziewiecki podkreślił, że troska Kościoła o trzeźwość ma dwa wymiary.

- Pierwszy to bezpośrednia troska o trzeźwość, pomaganie ludziom, by żyli tak, aby nie groziło im uzależnienie, a drugie zadanie to jest wyciąganie pomocnej dłoni do tych, którzy są dotknięci nietrzeźwością - zaznaczył.

- Troszcząc się o wychowanie do trzeźwości, Kościół robi coś, czego nie robi nikt inny - uczy ludzi trzeźwo myśleć. Bo trzeźwość w postępowaniu zaczyna się od trzeźwości w myśleniu - ocenił.

Dodał, że promocja trzeźwego myślenia nie ogranicza się do przestrzegania przed nadużywaniem alkoholu, ale dotyczy też budowania zdrowych relacji.

- Chodzi o to, żeby być trzeźwym w postępowaniu w sferze moralnej, społecznej, seksualnej i zawodowej. Dlaczego? Bo Kościół, jako realista, wie, że osoba uzależniona od alkoholu ma nie tylko problem z piciem – ma przede wszystkim problem z życiem - zastrzegł.

Dlatego - jak wyjaśnił - Kościół przestrzega, by nie tylko powstrzymać się od nadużywania alkoholu czy narkotyków, ale by "nie wchodzić w żadne zachowania ryzykowne".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Thomas Keating OCSO

Czym jest modlitwa głębi i jak zacząć ją praktykować?
W jaki sposób zasmakować jej duchowych owoców: pokoju, skupienia, poczucia Bożej obecności?
Jak łączyć kontemplację z działaniem?

Ojciec Thomas Keating (1923–2018), założyciel i duchowy...

Skomentuj artykuł

Bp Bronakowski: Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do wstrzemięźliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.