Bp Bryl do ojców duchownych: troszczmy się o tych, których Bóg nam powierzył

Bp Bryl do ojców duchownych: troszczmy się o tych, których Bóg nam powierzył
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

- Stajemy się ojcami wówczas, kiedy podejmujemy odpowiedzialną troskę. To słowo jest kluczem w nauczaniu papieża Franciszka - mówił bp Damian Bryl.

Biskup kaliski celebrował mszę świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, gdzie w dniach 28-30 sierpnia odbył się Zjazd Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

- Stajemy się ojcami wówczas, kiedy podejmujemy odpowiedzialną troskę. To słowo jest kluczem w nauczaniu papieża Franciszka, szczególnie w odniesieniu do świętego Józefa. Zostawiam wam tę myśl odpowiedzialnej trosce i chciałbym razem z wami modlić się o to, abyśmy chcieli troszczyć się o tych, których Bóg nam powierzył i abyśmy w tej trosce umieli być odpowiedzialni – powiedział bp Bryl.

Dalej mówił, że Kościół potrzebuje ojców. - To jest nasza misja, rodzenie w Chrystusie, tych których Bóg nam daje, towarzyszenie w ich wierze - powiedział biskup.

Nie tylko: "byle do święceń"

Bp Bryl podzielił się także swoim świadectwem życia. - Tajemnicę mojego ojcostwa w seminarium bardzo przeżyłem, kiedy umierał kapłan, który był moim wychowankiem. Pamiętam jego pogrzeb, i uświadomiłem sobie tak mocniej, co to znaczy być ojcem, towarzyszyć także wtedy, kiedy odchodzą ci, którym towarzyszyliśmy, których rodziliśmy w wierze - powiedział bp Bryl przypominając słowa papieża Franciszka, że "być ojcem oznacza wprowadzać dziecko w doświadczenie życia, nie zniewalać, ale czynić je zdolnym do wyborów, wolności, do wyruszenia w drogę".

DEON.PL POLECA

 

- Ważne jest, aby nasze seminaria były przestrzenią doświadczania podmiotowości i naszych wychowanków, ale także i nas. Ważne jest, abyśmy w seminarium patrzyli nie tylko: "byle do święceń", ale umieli otwierać w nich proces, który będzie trwał do końca ich dni, czyli czynić zdolnym do wyruszenia w drogę.

Wśród uczestników spotkania byli m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP oraz ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Bryl do ojców duchownych: troszczmy się o tych, których Bóg nam powierzył
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.